აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა
აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა ითვალისწინებს პირველადი წარმოების, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შენახვისა და გადამუშავების მიმართულებების თანადაფინანსებას.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს:
● პირველადი წარმოების ზრდას;
● აგროსექტორში ღირებულებათა ჯაჭვის განვითარებას;
● პროდუქციის შენახვისა და გადამუშავების ინფრასტრუქტურის შექმნასა და გაუმჯობესებას.
პროგრამის ამოცანებია:
● წარმოებაში თანამედროვე, ეფექტიანი და კლიმატური პირობებთან ადაპტირებული ტექნოლოგიების დანერგვა;
● ბაზრის მოთხოვნებზე მორგებული, ხარისხიანი აგროსასურსათოპროდუქციის წარმოება;
● ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდა;
პროგრამა ითვალისწინებს შემდეგ კომპონენტებს:
● პირველადი წარმოების თანადაფინანსება;
● გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსება;
● შეღავათიანი აგროკრედიტი ძირითადი საშუალებებისთვის;
● შეღავათიანი აგროკრედიტი საბრუნავი საშუალებებისთვის;
● სასაკლაოს მოწყობის თანადაფინანსება.
პროგრამით სარგებლობა შეუძლია რეგისტრირებულ მეწარმე ფიზიკურ პირს (ინდივიდუალურ მეწარმეს) ან  მეწარმე იურიდიულ პირს, რომელშიც  სახელმწიფო არ ფლობს წილს/პაის/აქციას. ამასთანავე, პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად აუცილებელია პოტენციური ბენეფიციარი დარეგისტრირდეს ფერმერული მეურნეობებისა და სოფლად არსებული საწარმოების რეესტრში.
სააგენტოს თანადაფინანსების  მოცულობა ჯამურად პროგრამის ყველა კომპონენტისათვის განისაზღვრება არაუმეტეს 2,000,000 (განსხვავებული პირობით ისარგებლებენ მერძეული ფერმის მოწყობით დაინტერესებული ფერმერები) ლარით :
● პროგრამის ყველა კომპონენტისთვის წარდგენილი პროექტის ჯამური თანხის არაუმეტეს 50%-ის ოდენობით, ხოლო  სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში − არაუმეტეს 55%-ის ოდენობით;
● გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების კომპონენტისთვის წარდგენილი პროექტის ჯამური თანხის არაუმეტეს 40%-ის ოდენობით, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში − არაუმეტეს 45%-ის ოდენობით.
ბენეფიციარს შეუძლია ისარგებლოს ყველა კომპონენტით გათვალისწინებული თანადაფინანსებით, ლიმიტ(ებ)ის ამოწურვამდე.
პროგრამის განმახორციელებელია ა(ა)იპ - სოფლის განვითარების სააგენტო.
პროგრამის განხორციელების კოორდინაციას უზრუნველყოფს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.

● co-financing of processing and storage enterprises;
The Program is available to a registered entrepreneurial natural person (individual entrepreneur) or an entrepreneurial legal entity in which the State holds no ownership interest, participation interest, or shares. In addition, to participate in the Program, a potential beneficiary must be registered in the Registry of Farms and Rural Enterprises.
The aggregate amount of Agency co-financing under all components of the Program shall not exceed GEL 2,000,000 (farmers interested in establishing a dairy farm shall be subject to different terms):
● up to 50% of the total amount of the project submitted under all components of the Program, and up to 55% in the case of cooperatives holding agricultural status, villages adjacent to the dividing line, and high-mountain settlements;
● up to 40% of the total amount of the project submitted under the Co-Financing of Processing and Storage Enterprises Component, and up to 45% in the case of cooperatives holding agricultural status, villages adjacent to the dividing line, and high-mountain settlements.
A beneficiary may receive co-financing available under all components until the applicable limit(s) have been exhausted.
The Program is implemented by the Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entity - Rural Development Agency.
Implementation of the Program is coordinated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.