ვაშლის მწარმოებლებთან და ექსპორტიორებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები ლაშა დოლიძე და ლაშა ავალიანი, დარგობრივი საბჭოს ფორმატში, ვაშლის მწარმოებლებსა და ექსპორტიორებს შეხვდნენ.სამუშაო შეხვედრაზე საექსპორტო სეზონისთვის მზადების პროცესი, საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირების შესაძლებლობები და დარგის წარმომადგენლების საჭიროებები განიხილეს. ყურადღება გამახვილდა ასევე ფერმერების მხარდაჭერის მექანიზმებზე, მათ შორის, აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში არსებულ პირობებზე.
„ვაშლის მწარმოებლებთან განვიხილეთ საექსპორტო სეზონისთვის მზადების პროცესი, დარგში არსებული საჭიროებები და ის საკითხები, რომლებზეც ჩვენი მხრიდან დამატებითი მხარდაჭერა შეიძლება იყოს მნიშვნელოვანი. ასევე, ვისაუბრეთ სახელმწიფო პროგრამების დახვეწისა და მათი ეფექტიანად გამოყენების შესაძლებლობებზე. მნიშვნელოვანია, რომ დარგის წარმომადგენლებთან თანამშრომლობა აქტიურ რეჟიმში გაგრძელდეს როგორც სეზონის დასაწყისში, ისე მისი მიმდინარეობისა და დასრულების ეტაპებზე, რათა საჭიროებებზე დროული რეაგირება მოვახდინოთ და სეზონის შედეგები ერთობლივად შევაჯამოთ“, - განაცხადა ლაშა დოლიძემ.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ვაშლის მოსავლის წინასწარი პროგნოზირებისა და ლაბორატორიული შესაძლებლობების გაძლიერების საკითხები. აღნიშნული მიმართულებები მნიშვნელოვანია როგორც წარმოებისა და რეალიზაციის უკეთ დასაგეგმად, ისე საჭირო კვლევების საქართველოში ჩატარების ხელმისაწვდომობის გასაზრდელად.
დარგობრივი საბჭოს შეხვედრები ყოველთვიურად, მინისტრის მოადგილეების კურატორობით იმართება. აღნიშნული ფორმატი ხელს უწყობს დარგის წარმომადგენლებთან აქტიურ კომუნიკაციას, ფერმერთა ინტერესების მეტად გათვალისწინებას და სექტორის განვითარებისკენ მიმართული პროექტებისა და ღონისძიებების ეფექტიან დაგეგმვას.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოსთვის ვაშლი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო პროდუქტია. 2025/2026 მარკეტინგულ წელს საქართველოდან 24.6 ათასი ტონა ვაშლის ექსპორტი განხორციელდა, რომლის ღირებულებამ 18.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. წინა მარკეტინგულ წელთან შედარებით, ექსპორტირებული ვაშლის რაოდენობა 36%-ით, ხოლო საშუალო საექსპორტო ფასი 20%-ით გაიზარდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე და შესაბამისი დეპარტამენტების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

Ministry holds a working Meeting with apple producers and exporters.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Lasha Dolidze and Mr Lasha Avaliani, met with apple producers and exporters as part of the Sectoral Council meetings.
During the meeting, the parties discussed a range of issues, including preparations for the upcoming export season, opportunities to diversify export markets, including key needs and priorities of industry representatives. The meeting also focused on farmer support mechanisms, including the terms and conditions of the State Agricultural Co-Financing Programme.
“We discussed preparations for the upcoming export season, the needs facing the sector, and areas where additional support from our side could be particularly important. We also highlighted opportunities to improve state programmes and ensure their effective implementation. It is essential to maintain active cooperation with sector representatives throughout the entire season, from its initial stages through implementation and completion, so that we can respond to emerging needs promptly and jointly assess the results of the season,” said Mr Lasha Dolidze.
The parties also discussed measures to improve apple harvest forecasting and strengthen laboratory capacities. These areas are crucial for more effective production and sales planning, as well as for improving access to the necessary research and testing services in Georgia.
Notably, the Sectoral Council holds monthly meetings under the coordination of the Deputy Ministers. This format facilitates active communication with sector representatives, enables greater consideration of farmers’ interests, and supports effective planning of projects and initiatives aiming to develop the sector.
Apples are one of Georgia’s important export products. During the 2025/2026 marketing year, Georgia exported 24.6 thousand tonnes of apples, with a total export value of USD 18.6 million. Compared with the previous year, the volume of exported apples increased by 36%, while the average export price rose by 20%.
Mr Zurab Gozalishvili, Director of the Rural Development Agency; Mr Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture; and the Heads of the relevant Departments of the Ministry attended the meeting.