დავით სონღულაშვილი გურჯაანში ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის დაბინავების პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ პლატონ კალმახელიძესთან ერთად, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის დაბინავების პროცესს გაეცნო და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.ატმის მოსავლის აღების სეზონი დასასრულს უახლოვდება. ფერმერებისა და სამაცივრე მეურნეობების კოორდინირებული მუშაობის შედეგად, მოსავლის დაბინავების პროცესი შეუფერხებლად მიმდინარეობს.
„ატმის მოსავლის კრეფა უკვე დასასრულს უახლოვდება. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, პროცესი საკმაოდ აქტიურად მიმდინარეობდა. რამდენიმე დღე შეფერხება იყო ექსპორტის მიმართულებით, თუმცა კოორდინირებული მუშაობით ყველა გამოწვევა გადაიჭრა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ არცერთ ფერმერს არ დარჩება მოსავალი დაუბინავებელი. ეს ეხება არა მხოლოდ ატამს, არამედ სხვა კულტურებსაც. სამინისტროს მნიშვნელოვანი ამოცანაა, მაქსიმალურად დავუდგეთ ფერმერს გვერდით, რათა მოსავალი დაბინავების გარეშე არ დარჩეს“ - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრი სოფელ ჩუმლაყში ადგილობრივი ფერმერის, ვალერი ტურაშვილის მეურნეობის მუშაობას გაეცნო. ტურაშვილების ოჯახი მეხილეობით წლებია არის დაკავებული და დღეს დაახლოებით 40 ჰექტარზე ატმის, ვაშლატამას და სხვა ხეხილის ბაღებს ამუშავებს. მოსავლის შენახვისა და რეალიზაციის მიზნით, ოჯახმა 2018 წელს სახელმწიფო პროგრამის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ მხარდაჭერით სამაცივრე მეურნეობა მოაწყო. ფერმერის თქმით, მიმდინარე სეზონზე ატმის მოსავლის დაახლოებით 95% უკვე დაბინავებულია.
კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა პლატონ კალმახელიძემ ატმის მოსავლის დაბინავების პროცესში სამაცივრე მეურნეობების როლსა და სახელმწიფო პროგრამების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„ატმის მოსავლის დაბინავება დასასრულს უახლოვდება. ამ პროცესში მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა სამაცივრე მეურნეობების ეფექტიანმა მუშაობამ, რომელთა ნახევარზე მეტი სახელმწიფო პროგრამებით არის დაფინანსებული. სწორედ ეს შესაძლებლობები დაეხმარა ფერმერებს მოსავლის შეუფერხებლად დაბინავებასა და რეალიზებაში. სოფლის მეურნეობის პროგრამების განხორციელება აქტიურად გრძელდება და მომავალშიც კიდევ უფრო მეტად იქნება ორიენტირებული შედეგზე და დარგში მოღვაწე ფერმერების საჭიროებებზე“, - განაცხადა პლატონ კალმახელიძემ.
2026 წლის 1 მაისიდან 25 აგვისტოს ჩათვლით, საქართველოდან ექსპორტირებულია 20.5 ათასი ტონა ატამი და ვაშლატამა, 25.4 მლნ აშშ დოლარის ღირებულებით. აღნიშნულ პერიოდში 1 კგ ატმისა და ვაშლატამას საშუალო საექსპორტო ფასი 1.24 აშშ დოლარია, რაც გასული წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს უტოლდება.

David Songulashvili Inspects the Process of Storing the Peach and Nectarine Harvest in Gurjaani
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, along with the Kakheti State Representative, Mr Platon Kalmakhelidze, visited Gurjaani Municipality to inspect the process of storing the peach and nectarine harvest and meet with local farmers. The peach harvest season is nearing completion. The coordinated efforts of farmers and cold-storage facilities have ensured that the harvest is being stored smoothly and without disruption.
“Peach harvesting is already nearing completion. Throughout this period, the process has been quite active. Although exports were briefly disrupted for several days, coordinated efforts ensured that all challenges were promptly addressed. Most importantly, no farmer will be left with an unsold or unaccommodated harvest. This applies not only to peaches but to other crops as well. It is a key priority for the Ministry to stand by farmers as much as possible and ensure that their produce is not left without proper storage,” said Mr David Songulashvili.
The Minister also visited the farm of local farmer Valeri Turashvili in the village of Chumlaki and familiarized himself with its operations. Turashvili family has been engaged in fruit growing for many years and currently cultivates approximately 40 hectares of peach, nectarine and other fruit orchards. In 2018, with support from the Preferential Agrocredit program, the family established a cold-storage facility to store and market its produce. According to the farmer, approximately 95% of this season’s peach harvest has already been placed in storage.
Kakheti State Representative, Mr Kalmakhelidze, highlighted the key role of cold-storage facilities in ensuring proper handling of the peach harvest, as well as the importance of state support programs.
“The storage of the peach harvest is nearing completion. The efficient operation of cold-storage facilities has played a significant role in this process. More than half of these facilities have been financed through state programs.
These opportunities have helped farmers store and market their produce without disruption. The implementation of agricultural support programs is continuing actively and, going forward, will be even more strongly focused on achieving tangible results and addressing the needs of farmers working in the sector,” said Mr Platon Kalmakhelidze.
From May 1 through August 25, 2026, Georgia exported 20.5 thousand tonnes of peaches and nectarines, with a total value of USD 25.4 million. During this period, the average export price of peaches and nectarines was USD 1.24 per kilogram, equal to the figure recorded during the corresponding period last year.