ქალაქ გურჯაანში რთველის საკოორდინაციო შტაბი გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ქალაქ გურჯაანში რთველის საკოორდინაციო შტაბის მუშაობას გაეცნო. შტაბი რთველის პერიოდში პროცესის კოორდინაციას, მევენახეებისა და ღვინის მწარმოებლებისთვის შესაბამისი ინფორმაციის მიწოდებას და რთველთან დაკავშირებული საკითხების ოპერატიულად გადაწყვეტას უზრუნველყოფს. შტაბი 24-საათიან რეჟიმში იმუშავებს.დავით სონღულაშვილმა მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების, ყურძნის ხარისხის გაუმჯობესებისა და ხარისხის მიხედვით დიფერენცირებული ფასების პოლიტიკის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის მხარდაჭერა სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტულია. დარგის მდგრადი და გრძელვადიანი განვითარებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია კონკურენტუნარიანი და მაღალი ღირებულების პროდუქციის წარმოება, რაც, საბოლოო ჯამში, ქართული ღვინის პოზიციებსა და საერთაშორისო ბაზრებზე მის კონკურენტუნარიანობას განსაზღვრავს. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ყურძნის ხარისხის მიხედვით დიფერენცირებული ფასების დანერგვა. აღნიშნული მიდგომა გასულ წელს რთველის პერიოდში წარმატებით დაინერგა და მევენახეებს მისცა დამატებითი სტიმული, ეზრუნათ ყურძნის კონდიციურობასა და სათანადო მაჩვენებლებზე. წელს კიდევ უფრო მეტ აქცენტს ვაკეთებთ ამ მიმართულებაზე, რაც ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებასა და საერთაშორისო ბაზრებზე ჩვენი საექსპორტო პოზიციების გაძლიერებას შეუწყობს ხელს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
გურჯაანში, რთველის საკოორდინაციო შტაბში გამართულ შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე და რთველის საკოორდინაციო შტაბის უფროსი ლევან მეხუზლა, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული პლატონ კალმახელიძე, პარლამენტის წევრები და კახეთის მუნიციპალიტეტების მერები დაესწრნენ.
ლევან მეხუზლამ რთველის საკოორდინაციო შტაბის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებზე ისაუბრა და იმედი გამოთქვა, რომ მიმდინარე წლის რთველი წარმატებით ჩაივლის, მოსავალი ხარისხიანი იქნება და ქართული ღვინის საექსპორტო პოზიციები საერთაშორისო ბაზრებზე კიდევ უფრო გაძლიერდება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, ყველა მევენახეს შესაძლებლობა ექნება, მოახდინოს ყურძნის რეალიზაცია და მოსავალი დაუბინავებელი არ დარჩეს. ამ მიზნით, შპს „მოსავლის მართვის კომპანია” კახეთის რეგიონში მოწეულ ყურძენს ფიზიკური პირებისგან დადგენილი ფასებით ჩაიბარებს.
კერძოდ, კონდიციური და დაუზიანებელი საფერავის, რომლის შაქრიანობა არანაკლებ 21%-ია, ფასი 1,50 ლარით განისაზღვრება, ხოლო არაკონდიციური საფერავის შემთხვევაში, რომლის შაქრიანობა 17%-დან 21%-მდეა ან/და ყურძენი ნაწილობრივ დაზიანებულია, ფასი 0,90 ლარი იქნება. 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის ან/და დაზიანებული საფერავის ფასი 0,30 ლარით განისაზღვრება.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ” საქართველოს კანონით ნებადართული ვაზის ჯიშებისგან მოწეული სხვა ყურძნის შემთხვევაში, შაქრიანობის არანაკლებ 20%-ის მქონე და დაუზიანებელი ყურძნის ფასი 1,30 ლარი იქნება, 17%-დან 20%-მდე შაქრიანობის შემთხვევაში 0.80 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის შემთხვევაში 0.30 ლარი.
რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია ცხელი ხაზის ნომრებზე: 1501 და 032 2 219 37 18.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, visited the Grape Harvest Coordination Centre in Gurjaani to learn about its operations.
The coordination centre will coordinate the grape harvest process, provide relevant information to winegrowers and wine producers, and ensure the prompt resolution of issues arising in connection with the harvest. It will operate 24 hours a day throughout the harvest season.
Minister Songulashvili emphasised the importance of developing Georgia’s viticulture and winemaking sector, improving grape quality, and implementing a pricing policy differentiated according to grape quality.
“Supporting the viticulture and winemaking sector is a priority for the state. For the sustainable and long-term development of the industry, it is particularly important to produce competitive, high-value products, which will ultimately determine the position and competitiveness of Georgian wine in international markets.
“The introduction of quality-based differentiated grape pricing serves precisely this purpose. The respective approach was successfully adopted during last year’s harvest, providing winegrowers with an additional incentive to ensure that their grapes met the required quality and condition standards. This year, we are placing even greater emphasis on this direction, which will contribute to improving the quality of Georgian wine and strengthening our export position in international markets,” stated Minister Songulashvili.
Mr Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency and Head of the Grape Harvest Coordination Centre; Mr Platon Kalmkhelidze, State Representative in the Kakheti region; Members of Parliament; and mayors of the municipalities of Kakheti attended the meeting.
Mr Levan Mekhuzla outlined the key areas of activity of the Grape Harvest Coordination Centre and expressed hope that this year’s harvest would proceed successfully, yield a high-quality crop, and further strengthen the position of Georgian wine in international markets.
Notably, under a decision of the Government of Georgia, if the grape harvest exceeds expectations, all winegrowers will have the opportunity to sell their grapes, ensuring the entire harvest is sold.
For this purpose, Harvest Management Company LLC will purchase grapes harvested in the Kakheti region from individuals at the following established prices:
Saperavi grapes that are in proper condition, undamaged, and have a sugar content of at least 21% will be purchased at GEL 1.50 per kilogram.
Saperavi grapes that do not meet the required condition standards, have a sugar content of 17% to 21%, and/or are partially damaged will be purchased at GEL 0.90 per kilogram.
Saperavi grapes with a sugar content of less than 17% and/or damaged grapes will be purchased at GEL 0.30 per kilogram.
In the case of other grape varieties permitted under the Law of Georgia on Vine and Wine, the purchase price for undamaged grapes with a sugar content of at least 20% will be GEL 1.30 per kilogram; grapes with a sugar content of between 17% and 20% will be purchased at GEL 0.80 per kilogram, while grapes with a sugar content of less than 17% will be purchased at GEL 0.30 per kilogram.
Information related to the grape harvest is available through the following hotline numbers: 1501 and 032 219 37 18.