დავით სონღულაშვილი: “ჩვენი მიზანია, სოფლის მეურნეობის სრული ღირებულებათა ჯაჭვი გავაძლიეროთ”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ქვემო ქართლის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში დმანისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტებში აგრარული მიმართულების საგანმანათლებლო, საწარმოო, სამეცნიერო და სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობას გაეცნო.
დავით სონღულაშვილმა დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფელ სარკინეთში მდებარე შვეიცარიული აგრარული სკოლა „კავკასია“, მარნეულის მუნიციპალიტეტში „მარნეულის სასურსათო ქარხანა“ და კომპანია„ლომთაგორას“ მეურნეობა დაათვალიერა. მინისტრი გაეცნო პროფესიული განათლებისა და პრაქტიკული სწავლების შესაძლებლობებს, ხილისა და ბოსტნეულის გადამუშავებისა და საკონსერვო პროდუქციის წარმოების პროცესს, ასევე ხორბლის წარმოებისა და სელექციის მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოებს.
„დღეს შესაძლებლობა გვქონდა, ადგილზე გავცნობოდით აგრარული მიმართულების საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურას, ადგილობრივ გადამამუშავებელ წარმოებასა და ხორბლის სელექციის მიმართულებით მიმდინარე საქმიანობას. ეს სამი მიმართულება მნიშვნელოვან საფუძველს ქმნის სოფლის მეურნეობის განვითარებისა და ქვეყნის აგრარული პოტენციალის უკეთ გამოყენებისთვის. სოფლის მეურნეობის განვითარებას კვალიფიციური კადრები სჭირდება, შესაბამისად მნიშვნელოვანია, ახალგაზრდებს ჰქონდეთ თანამედროვე პროფესიული განათლებისა და პრაქტიკული გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა, რათა მომავალში სოფლის მეურნეობის განვითარებაში პროფესიონალებით შევძლოთ წვლილის შეტანა. ჩვენი მიზანია სოფლის მეურნეობის სრული ღირებულებათა ჯაჭვი გავაძლიეროთ. ეს მოგვცემს შესაძლებლობას, გავზარდოთ ადგილობრივი წარმოება, შევამციროთ იმპორტზე დამოკიდებულება და გავაფართოოთ ქართული აგროპროდუქციის საექსპორტო შესაძლებლობები“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: “We aim to strengthen the entire agricultural value chain”
As part of his working visit to the Kvemo Kartli region, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, got acquainted with agricultural education, production, research, and farming activities in the municipalities of Dmanisi and Marneuli.
Minister Songulashvili visited the Swiss Agricultural School “Caucasus” in the village of Sarkineti, Dmanisi Municipality; the Marneuli Food Factory in Marneuli Municipality; and the agricultural farm Lomtagora. The Minister reviewed opportunities for vocational education and practical training, the processes involved in fruit and vegetable processing and the production of canned food products, as well as ongoing work in wheat production and breeding.
“Today, we had the opportunity to see first-hand agricultural education infrastructure, local food-processing operations, and ongoing activities in wheat breeding. These three areas provide an important foundation for agrarian development and for making better use of the country’s agricultural potential.The development of agriculture requires a skilled workforce. It is therefore important to ensure that young people have access to modern vocational education and hands-on experience, enabling them to contribute as qualified professionals to the agricultural sector's future development. Our goal is to strengthen the entire agricultural value chain. This will enable us to increase local production, reduce dependence on imports, and expand export opportunities for Georgian agricultural products,” said Mr David Songulashvili.