დავით სონღულაშვილი: „მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოში ფერმერებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, ტრადიციული წარმოების გარდა, შექმნან ისეთი პროდუქტები, რომლებიც მოთხოვნადია საერთაშორისო ბაზრებზე”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა მცხეთის მუნიციპალიტეტში, ლოკოკინის გადამმუშავებელი  საწარმო შპს „ტიმეო“ დაათვალიერა და კომპანიის საქმიანობას გაეცნო.
შპს „ტიმეო“ ლოკოკინის ხორცისა და ნიჟარის წარმოებას ახორციელებს. კომპანიის პროდუქციის სარეალიზაციო ბაზარს  საფრანგეთი წარმოადგენს. საწარმოში 250-300 ადამიანია დასაქმებული.
„მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოში ფერმერებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, ტრადიციული წარმოების გარდა, შექმნან ისეთი პროდუქტები, რომლებიც მოთხოვნადია საერთაშორისო ბაზრებზე. ლოკოკინის ხორცს აქვს საექსპორტო პოტენციალი, ხოლო ნიჟარის გადამუშავება კიდევ უფრო ზრდის წარმოების ეკონომიკურ ღირებულებას. ჩვენი მიზანია, სწორედ ასეთი ახალი შესაძლებლობების გაჩენა რეგიონებში და ქართული აგროსექტორის დივერსიფიცირება; საქართველოში მეტი თანამედროვე და კონკურენტუნარიანი წარმოების შექმნა, რომელსაც ექნება როგორც ადგილობრივ ბაზარზე დამკვიდრების, ისე ექსპორტზე გასვლის შესაძლებლობა“,  - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ლოკოკინის ფერმაში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად ასევე  მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი, მცხეთის მუნიციპალიტეტის მერი გოგი აბუაშვილი და მცხეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ელოშვილი იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili : “It Is Essential to Ensure That Farmers in Georgia Have the Opportunity to Create Products in Demand on International Markets Alongside Traditional Agricultural Production”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, visited LTD ‘’Timeo’’, a snail processing farm in Mtskheta Municipality, where he was briefed on the company’s operations.
LTD ‘’Timeo’’ produces snail meat and snail shells. The company exports its products to France. The enterprise employs between 250 and 300 people.
“It is essential to ensure that farmers in Georgia have the opportunity to create products that are in demand on international markets alongside traditional agricultural production. Snail meat has strong export potential, while processing the shells further increases the economic value of the production. Our goal is to create new opportunities for this type of production across the regions and further diversify Georgia’s agricultural sector to support the establishment of more modern and competitive enterprises capable of securing a foothold in the domestic market while also accessing international markets,” said Mr David Songulashvili.
The Deputy Minister, Mr Lasha Avaliani; the Director of the Rural Development Agency, Mr Zurab Gozalishvili; the Mayor of Mtskheta Municipality, Mr Gogi Abuashvili; and the Chair of the Mtskheta Municipality Council, Mr Giorgi Eloshvili, accompanied the Minister.