დავით სონღულაშვილი: „ფერმერებთან პირდაპირი კომუნიკაცია არის ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღებისა და კერძო სექტორთან თანამშრომლობის საფუძველი”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ გორდში ქართული ნუგბარის საწარმოს „გორდული“ ინფრასტრუქტურას, წარმოების პროცესს, თანამედროვე ტექნოლოგიებსა და მზა პროდუქციას ადგილზე გაეცნო.
„საწარმოების მონახულება გვაძლევს შესაძლებლობას, უშუალოდ მოვისმინოთ ბიზნესის საჭიროებები, შევაფასოთ არსებული გამოწვევები და სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამები მაქსიმალურად მოვარგოთ რეალურ მოთხოვნებს. ასეთი პირდაპირი კომუნიკაცია არის ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღებისა და კერძო სექტორთან თანამშრომლობის საფუძველი”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ქართული ნუგბარის საწარმოს „გორდული“ წლიური წარმადობა 100 ტონას შეადგენს. წარმოებული პროდუქცია ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზდება. საწარმოში მუდმივად 25 ადამიანია დასაქმებული, სეზონურად კი - 50.
საწარმო სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ 2015, 2017-2019 და 2021-2025 წლებში, შერეული გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების მოწყობის მიზნით, სააგენტოს შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტით ისარგებლა.
მინისტრთან ერთად საწარმოში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი წკრიალაშვილი,  სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “Direct Communication with Farmers Is the Foundation for Effective Decision-Making and Stronger Cooperation with the Private Sector”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the “Gorduli” enterprise, producing traditional Georgian confectionery products in the village of Gordi, Khoni Municipality.
During the visit the Minister inspected the company’s infrastructure, production process, modern technologies, and finished products.
“Visiting enterprises allows us to hear directly from businesses about their needs, assess existing challenges, and tailor state support programs as closely as possible to real market demands. Such direct communication is the foundation for effective decision-making and productive cooperation with the private sector,” said Mr. David Songulashvili.
The Georgian confectionery enterprise “Gorduli” has an annual production capacity of 100 tonnes, with its products sold throughout the domestic market. The company employs 25 permanent staff members, with the workforce increasing to 50 employees during the seasonal period.
The enterprise is a beneficiary of the Rural Development Agency. In 2015, 2017–2019, and 2021–2025, the company benefited from the Preferential Agrocredit Project to establish mixed processing and storage facilities.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Giorgi Tskrialashvili, Director of the Rural Development Agency, Mr. Zurab Gozalishvili, Head of the National Food Agency, Mr. Giorgi Iakobashvili, and representatives of the local government accompanied the Minister.