დავით სონღულაშვილი: „საქართველოში წარმოებული პროდუქცია უნდა ასოცირდებოდეს ხარისხთან და სანდოობასთან”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ სიმონ გულედანთან ერთად, კასპის მუნიციპალიტეტში, ხილ-ბოსტნეულის გადამმუშავებელ და შემნახველ საწარმოს შპს „თიემთი“ ეწვია და კომპანიის განვითარების მიმართულებებს გაეცნო.
მინისტრმა საწარმოს ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა, კომპანიის წარმომადგენლებს შეხვდა და ხილ-ბოსტნეულის წარმოების, შენახვისა და გადამუშავების მიმართულებით არსებული შესაძლებლობები განიხილა.
„საქართველოს სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარებისთვის გადამმუშავებელი სექტორის გაძლიერებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. ჩვენი მიზანია, მხარი დავუჭიროთ ფერმერებს, რათა ქართულმა საწარმოებმა დანერგონ თანამედროვე ტექნოლოგიები წარმოებაში და ორიენტირებული გახდნენ მხოლოდ მაღალი ხარისხის, კონკურენტუნარიანი ქართული პროდუქტის წარმოებაზე. საქართველოში წარმოებული პროდუქცია უნდა ასოცირდებოდეს ხარისხთან და სანდოობასთან, რაც ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს”, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
შპს „თიემთი“ 2016 წლიდან სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიის განვითარება სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა და სააგენტოს თანადაფინანსების ჯამურმა რაოდენობამ 574 310 ლარი შეადგინა.
2016 და 2019 წლებში კომპანიამ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროგრამის ფარგლებში საკონსერვო ქარხნის სარემონტო სამუშაოების მიმართულებით, ხოლო 2022 წელს, გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში, ხილისა და ბოსტნეულის შემნახველი საწარმოს მშენებლობისთვის 488 038 ლარის თანადაფინანსება მიიღო.
დღეს შპს „თიემთი“ წლიურად 1500-2000 ტონა ხილ-ბოსტნეულის გადამუშავებასა და შენახვას უზრუნველყოფს. წარმოებული პროდუქცია როგორც ადგილობრივ, ისე საექსპორტო ბაზრებზე რეალიზდება.
საწარმოში მუდმივად 35 ადამიანია დასაქმებული, ხოლო სეზონური სამუშაოების პერიოდში დასაქმებულთა რაოდენობა 50-მდე იზრდება.
შპს „თიემთიში” ასევე იმყოფებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.

David Songulashvili: “Products Made in Georgia Should Be Associated with Quality and Reliability”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, along with the State Representative in Shida Kartli, Mr. Simon Guledani, visited LTD “TMT, a fruit and vegetable processing and storage enterprise in the Kaspi Municipality, where high-ranking officials got familiar with the company’s development prospects.During the visit, the Minister toured the enterprise’s infrastructure, met with company representatives, and discussed the existing potential and opportunities in fruit and vegetable production, storage, and processing.
“Strengthening the processing sector is essential for sustainable agricultural development in the country. Moreover, we aim to support farmers and enable Georgian enterprises to adopt modern technologies into production processes and focus on manufacturing high-quality, competitive Georgian products. Products made in Georgia should be associated with quality and reliability, which will contribute to strengthening the country’s economy,” said Mr. David Songulashvili.
It’s worth mentioning that LTD “TMT” has been a beneficiary of the Rural Development Agency since 2016. Through various state programs, the company has received substantial support for its development, with the Rural Development Agency’s total co-financing contribution amounting to GEL 574,310.
In 2016 and 2019, as part of the Preferential Agro credit Program, the company received support for renovation of its cannery facilities. In 2022, under the Co-Financing Project for Processing and Storage Enterprises, LTD “TMT” received GEL 488,038 in co-financing for the construction of the fruit and vegetable storage facility.
Currently, LTD “TMT” ensures the processing / storage of 1,500–2,000 tonnes of fruit and vegetables annually. The company’s products are sold both on the domestic market and in export markets.
The enterprise provides permanent employment for 35 people, while during the seasonal period the number of employees increases to approximately 50.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Avaliani, Head of the National Food Agency, Mr. Giorgi Iakobashvili, and representatives of the local authorities accompanied the Minister.