ნინო თანდილაშვილი კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) ეთიკისა და აუდიტის კომიტეტის თავმჯდომარედ აირჩიეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) ეთიკისა და აუდიტის კომიტეტის თავმჯდომარედ აირჩიეს. ნინო თანდილაშვილმა აღნიშნულ პოზიციაზე საფრანგეთის წარმომადგენელი შეცვალა.მინისტრის პირველმა მოადგილემ მადლობა გადაუხადა წინამორბედს გაწეული საქმიანობისთვის და კომიტეტის წევრებს მისი კანდიდატურის მხარდაჭერისა და არჩევისთვის.
ეთიკისა და აუდიტის კომიტეტი კლიმატის მწვანე ფონდის მუდმივმოქმედი ორგანოა, რომლის ძირითადი ფუნქცია ფონდის ეთიკისა და ინტერესთა კონფლიქტის წესების შესრულების ზედამხედველობა, ფინანსური კონტროლი, შიდა აუდიტის პროცესების მონიტორინგი და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადებაა.
კომიტეტი შედგება განვითარებული და განვითარებადი ქვეყნების წარმომადგენლებისგან, რომლებიც, ამავდროულად, კლიმატის მწვანე ფონდის მმართველი საბჭოს წევრები არიან. ნინო თანდილაშვილი ფონდის მმართველ საბჭოში აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს წარმოადგენს.
კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომიტეტის თავმჯდომარედ საქართველოს წარმომადგენლის არჩევა ქვეყნის საერთაშორისო პოზიციონირების გაძლიერების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია კლიმატის ცვლილების გლობალურ დღის წესრიგში.
კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) 2010 წელს დაარსდა გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) ფარგლებში და წარმოადგენს მსოფლიოში ერთ-ერთ უმსხვილეს საერთაშორისო საფინანსო მექანიზმს, რომელიც ქვეყნებში კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და მასთან ადაპტაციის პროექტების მხარდაჭერას ემსახურება.

Nino Tandilashvili Elected Chair of the Green Climate Fund's Ethics and Audit Committee
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, has been elected Chair of the Ethics and Audit Committee of the Green Climate Fund (GCF). Notably, Mrs. Tandilashvili assumes this position, succeeding the representative of France.
Following her election, the First Deputy Minister expressed her appreciation to her predecessor for their dedicated service and thanked the Committee members for their confidence in and support of her candidacy.
The Ethics and Audit Committee is a standing body of the Green Climate Fund responsible for overseeing compliance with the Fund’s ethics and conflict-of-interest policies, enhancing financial oversight, monitoring internal audit processes, and providing recommendations to support the Fund’s governance and accountability framework.
The Committee comprises representatives of both developed and developing countries, who also serve as members of the Green Climate Fund Board; thus, Mrs. Nino Tandilashvili represents the countries of Eastern Europe on the GCF Board.
The election of Georgia's representative to chair one of the Green Climate Fund's principal committees marks another important milestone in strengthening the country's international standing and role in advancing the global climate agenda.
Established in 2010 under the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), the Green Climate Fund (GCF) is one of the world's largest international climate finance mechanisms, supporting projects that promote climate change mitigation and adaptation in developing countries.