დავით სონღულაშვილმა შპს „საქართველოს მელიორაციის“ რეგიონული სამსახურების ხელმძღვანელებთან მიმდინარე სამელიორაციო სამუშაოები და სამომავლო გეგმები განიხილა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურ დირექტორს, გიგლა თამაზაშვილს და რეგიონული სამსახურების ხელმძღვანელებს შეხვდა და მიმდინარე სამელიორაციო სამუშაოების, არსებული გამოწვევებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა.
შეხვედრის მთავარი მიზანი რეგიონებში სარეაბილიტაციო და საექსპლუატაციო სამუშაოების მიმდინარეობის შეფასება, არსებული საჭიროებების გამოვლენა და იმ საკითხების განხილვა იყო, რომლებიც წყალმომხმარებლებისთვის უწყვეტი და ხარისხიანი მომსახურების უზრუნველყოფას შეუწყობს ხელს.
„მსგავსი შეხვედრები გვაძლევს შესაძლებლობას, გავეცნოთ მიმდინარე პროცესებს, მოვისმინოთ რეგიონებში არსებული გამოწვევები და უშუალოდ განვსაზღვროთ, რა მიმართულებით არის საჭირო დამატებითი მხარდაჭერა. მელიორაცია დღეს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა - ჩვენ აქტიურად ვახორციელებთ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს, გვაქვს მასშტაბური გეგმები და ვმუშაობთ საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და დონორებთან, რათა განხორციელდეს მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტები. სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე გარკვეული გავლენა იქონია სხვადასხვა ფაქტორმა, მათ შორის მეტეოროლოგიურმა პირობებმა, თუმცა მნიშვნელოვანია, რომ სამუშაოები გაგრძელდეს და საირიგაციო სეზონზე ფერმერებს წყლის მიწოდებაში შეფერხებები არ შეექმნათ“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
შეხვედრაზე შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა რეგიონული სამსახურების საქმიანობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მსგავსი ფორმატის შეხვედრები ხელს უწყობს რეგიონებში მიმდინარე სამუშაოების კოორდინაციას, გამოწვევების დროულ იდენტიფიცირებასა და შემდგომი ნაბიჯების ეფექტიანად დაგეგმვას.
„მნიშვნელოვანია, რომ მინისტრმა უშუალოდ რეგიონული სამსახურებისგან მოისმინა ინფორმაცია იმ საკითხებზე, რომლებიც დღეს ყველაზე აქტუალური და პრიორიტეტულია. შეხვედრაზე განვიხილეთ როგორც სარეაბილიტაციო, ისე საექსპლუატაციო სამუშაოების მიმდინარეობა. საყურადღებოა, რომ დაკონტრაქტების მაჩვენებელი მაღალია და მეტეოროლოგიური პირობების მიუხედავად, სამუშაოები აქტიურად ხორციელდება. ასევე, დაიგეგმა ადგილზე ვიზიტები, რომლის ფარგლებშიც მინისტრი უშუალოდ გაეცნობა რეგიონებში მიმდინარე სამუშაოებს“, - განაცხადა გიგლა თამაზაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე და სამინისტროს მელიორაციისა და მიწის მართვის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი ბექა ძაძამია ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Hosts the Heads of Regional Services of LLC “Georgian Amelioration” to Review Ongoing Irrigation Activities and Future Plans
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, held a meeting with the General Director of LLC “Georgian Amelioration,” Mr. Gigla Tamazashvili, and the Heads of the company’s regional services to receive updates on ongoing irrigation activities, existing challenges, and plans for future activities.
During the meeting, the parties aimed to assess the progress of rehabilitation and operational works carried out across the regions, identify current needs, and discuss measures to ensure the uninterrupted provision of high-quality services to water users.
“ Similar meetings enable us to gain a comprehensive understanding of ongoing processes, hear about current challenges in the regions, and determine the areas where additional support is required. Irrigation remains one of the key priorities today. We are actively implementing rehabilitation projects, have ambitious development plans, and are working with international organizations and donor institutions to facilitate the implementation of large-scale infrastructure projects.
While rehabilitation works have been affected by various factors, including weather conditions, it is essential  to ensure that activities are underway without interruption and that farmers face no obstacles in receiving water during the irrigation season,” said Mr David Songulashvili.
The General Director of LLC “Georgian Amelioration,” Mr Gigla Tamazashvili, highlighted the importance of regional services in ensuring the effective implementation of irrigation programs, noting that similar meetings contribute to improved coordination of ongoing activities, timely identification of challenges, and more effective planning of future actions.
“It is essential that the Minister receives first-hand information directly from the regional services on the currently most pressing and strategically important issues. During the meeting, we reviewed both rehabilitation and operational works. Notably, the level of contracted projects remains high, and despite challenging weather conditions, activities are progressing. We have also planned field visits, during which the Minister will personally inspect the ongoing works in the regions,” said Mr Gigla Tamazashvili.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Dolidze, and the Head of the Department of Irrigation and Land Management Policy,  Mr.  Beka Dzadzamia, attended the meeting.