დავით სონღულაშვილი ქუთაისში, მცენარეული ნედლეულის გადამმუშავებელ საწარმოში „ფარკონი“ იმყოფებოდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ქ. ქუთაისში  იმყოფებოდა, სადაც კომპანია „ფარკონში“ მიმდინარე საწარმოო პროცესს  გაეცნო.
შპს „ფარკონი“ მცენარეული ნედლეულის შრობის, გადამუშავებისა და დაფასოების მიმართულებით საქმიანობს. საწარმოს წლიური წარმადობა 5 მილიონ ერთეულ შეფუთულ პროდუქციას შეადგენს. წარმოებული პროდუქცია იყიდება ადგილობრივ ბაზარზე, ქვეყნის მასშტაბით მოქმედ ქსელურ მარკეტებში. ასევე ხორციელდება ექსპორტი ამერიკაში, ისრაელსა და ევროკავშირის ქვეყნებში.
კომპანია სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. 2022 წელს კომპანიამ „საპილოტე რეგიონების ინტეგრირებული განვითარების პროგრამაში“ მიიღო მონაწილეობა. საქმიანობის განვითარების ეტაპზე არაერთხელ ისარგებლა პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“.
საპილოტე რეგიონების  ინტეგრირებული განვითარების პროგრამა  საქართველოს ოთხ  რეგიონში - იმერეთში, კახეთში,  გურიასა  და რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთში,  2022 წლიდან მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის  მიზნით  ხორციელდება. პროგრამის ფარგლებში  ფინანსდება ახალი საწარმოების შექმნა, არსებული საწარმოების გაფართოება ან გადაიარაღება. პროგრამა გულისხმობს როგორც ძირითადი, ასევე საბრუნავი საშუალებების დაფინანსებას.   აღნიშნული პროგრამით საქართველოს მასშტაბით  დაახლოებით 20 მლნ ლარით დაფინანსებულია 50-მდე  ბენეფიციარი,  მათ შორის  იმერეთის რეგიონში 8,7 მლნ ლარით 23 ბენეფიციარი.
მინისტრთან ერთად,  მინისტრის მოადგილეები ლაშა ავალიანი და გიორგი წკრიალაშვილი, ქუთაისის მერი დავით ერემეიშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, visited the city of Kutaisi, where he got acquainted with the ongoing production operations at Farconi LLC.Farconi LLC specializes in the drying, processing, and packaging of plant-based raw materials. The facility has an annual production capacity of approximately five million packaged units. Its products are distributed on the domestic market through retail chains operating throughout Georgia, while exports are carried out to the United States, Israel, and European Union member states.
The company is a beneficiary of the Rural Development Agency. In 2022, Farconi participated in the Integrated Development Programme for Pilot Regions and has also benefited on several occasions from the Preferential Agro Credit Project to support the expansion of its business activities.
The Integrated Development Programme for Pilot Regions has been implemented since 2022 in four regions of Georgia—Imereti, Kakheti, Guria, and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti aiming to support small and medium-sized enterprises. The programme finances the establishment of new enterprises, including the expansion and modernization of existing businesses, while providing financing for both fixed capital investments and working capital requirements.
Under the programme, nearly 50 beneficiaries across Georgia have received approximately GEL 20 million in financing. Of this amount, 23 beneficiaries in the Imereti Region have received GEL 8.7 million in support.
The Deputies of the Minister, Mr Lasha Avaliani and Mr Giorgi Tskrialashvili, Mayor of Kutaisi, Mr David Eremeishvili, Director of the Rural Development Agency, Mr Zurab Gozalishvili, the Head of the National Food Agency, Mr Giorgi Iakobashvili, and representatives of the local authorities accompanied the Minister.