დავით სონღულაშვილი წყალტუბოში ლურჯი მოცვის კრეფის და სარეალიზაციოდ მომზადების პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ მაღლაკში იმყოფებოდა, სადაც სახელმწიფოს მხარდაჭერით გაშენებულ ლურჯი მოცვის ბაღში მოსავლის კრეფისა და დაბინავების პროცესს გაეცნო.„საქართველოში მოცვის ინტენსიური წარმოება სულ რამდენიმე წლის წინ დაიწო. დღეისათვის, სახელმწიფოს ხელშეწყობით და კერძო სექტორის მონდომებით, ქართული მოცვი კონკურენტუნარიანია როგორც ადგილობრივ ბაზარზე, ასევე, მოთხოვნადია და აქტიურად გადის ექსპორტზე. მწარმოებლებს ჩვენი მხრიდან მხარდაჭერა ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა ეტაპზე აქვთ, მათ შორის ბაზრების დივერსიფიცირების კუთხით, რაც გულისხმობს სხვადასხვა ქვეყნის გამოფენებში მონაწილეობის და ქართულ მოცვზე მოთხოვნის გაზრდის ხელშეწყობას“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის, ლევან ზალკალიანის განცხადებით, სახელმწიფოს მხარდაჭერით იმერეთის რეგიონში ლურჯი მოცვის გაშენებაზე 12 მილიონ ლარზე მეტი ინვესტიციაა მიმართული. წარმოებული პროდუქცია როგორც ადგილობრივ ბაზარზე იყიდება, ისე ექსპორტზე გადის. მზარდი წარმოება ხელს უწყობს ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას, მოსახლეობის შემოსავლების მატებას, ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და მიგრაციის შემცირებას, რაც, საბოლოოდ, ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდასა და რეგიონების გაძლიერებას ემსახურება.
აღსანიშნავია, რომ შპს „ბლუფილდი“ 2021 წლიდან სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიას სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში 20 ჰექტარზე გაშენებული აქვს ლურჯი მოცვის ბაღი. მოსავლის რეალიზაცია ხორციელდება ადგილობრივ ბაზარზე, ასევე გადის ექსპორტზე. საკუთარი ნედლეულისაგან აწარმოებს ლურჯი მოცვის ლიქიორსა და ჩირს. კომპანიაში მუდმივად 11 ადამიანია დასაქმებული, ხოლო სეზონურად დასაქმებულთა რაოდენობა 200 აღწევს.
პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით 57 მლნ ლარზე მეტით, 3,300 ჰა-ზე მეტ ფართობზე დაფინანსებულია ლურჯი მოცვის გაშენება, მათ შორის, იმერეთის რეგიონში, 12 მლნ ლარზე მეტით, 700 ჰა-ზე ლურჯი მოცვის გაშენება.
მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილეები ლაშა ავალიანი და გიორგი წკრიალაშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili Observes Blueberry Harvesting and Post-Harvest Processing Operations in Tskaltubo
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, visited the village of Maghlaki in Tskaltubo Municipality, where he observed the blueberry harvesting and post-harvest handling processes at the plantation established with state support.
“Georgia started intensive blueberry production a few years ago. Today, thanks to state support and the private sector's commitment, Georgian blueberries are competitive in the domestic market and increasingly sought after internationally, with exports continuing to expand. We support producers throughout every stage of the value chain, including market diversification efforts, which involve facilitating participation in international exhibitions and promoting increased demand for Georgian blueberries abroad,” said Mr David Songulashvili.
According to the State Representative of the Imereti Region, Mr Levan Zalkaliani, more than GEL 12 million has been invested in blueberry cultivation across the region through state support mechanisms. The produce is marketed domestically and exported internationally.
The increase in blueberry production is creating new jobs, boosting local incomes, supporting infrastructure improvements, and mitigating migration pressures, thereby advancing economic development and  strengthening regional development.
Notably, Bluefield LLC has been a beneficiary of the Rural Development Agency since 2021. Through the state programme “Plant the Future”, the company has established a 20-hectare blueberry plantation. Its harvest is sold on the domestic market and exported abroad. In addition to fresh produce, the company manufactures blueberry liqueur and dried blueberry products using its own raw materials.
The company employs 11 people on a permanent basis, while the number of seasonal workers reaches 200 during the harvesting period.
Under the “Plant the Future” programme, blueberry cultivation has been financed across more than 3,300 hectares nationwide, with state support exceeding GEL 57 million. Of this, more than GEL 12 million has been allocated to blueberry plantations covering over 700 hectares in the Imereti Region.
The Deputies of the Minister, Mr Lasha Avaliani and Mr Giorgi Tskrialashvili, the Director of the Rural Development Agency, Mr  Zurab Gozalishvili, the Head of the National Food Agency, Mr Giorgi Iakobashvili, and representatives of the local authorities accompanied the Minister.