საქონლის ხორცის სექტორის განვითარების საკითხზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი მეხორცული მიმართულების მსხვილფეხა პირუტყვის ფერმების წარმომადგენლებს შეხვდა. სამუშაო შეხვედრაზე ხორცის სექტორის განვითარების, ადგილობრივი წარმოების გაძლიერებისა და დარგში არსებული გამოწვევების გადაჭრის გზები განიხილეს.
ყურადღება გამახვილდა ხორცის მიწოდების უწყვეტობის უზრუნველყოფაზე, ბაზრის სტაბილურობაზე, იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირებასა და სექტორში თანამშრომლობის ეფექტიანი მექანიზმების ჩამოყალიბებაზე.
„შეხვედრაზე არაერთი მნიშვნელოვანი საკითხი გამოიკვეთა, რომელთა ნაწილი სახელმწიფოს მხრიდან შესაბამის რეაგირებას საჭიროებს. მნიშვნელოვანია, რომ სექტორმა მკაფიოდ ჩამოაყალიბოს საკუთარი მოთხოვნები და განვითარების ხედვა, რაც სახელმწიფოს ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღებაში დაეხმარება. განხილვის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო ხორცის მიწოდების უწყვეტობის უზრუნველყოფა და სექტორის წარმომადგენელთა შესაძლო გაერთიანება, რაც დარგში თანამშრომლობისა და კოორდინაციის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს“, - აღნიშნა ლაშა ავალიანმა.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა სექტორის წარმომადგენელთა კოორდინაციის გაძლიერების აუცილებლობას. აღინიშნა, რომ დარგის წინაშე არსებული გამოწვევების დასაძლევად მნიშვნელოვანია ფერმერების, მსხვილი შემსყიდველებისა და სახელმწიფოს ერთობლივი მუშაობა. ამასთან, მონაწილეებმა იმსჯელეს ხორცის კატეგორიზაციის სისტემის განვითარებაზე, ფერმერთა გადამზადების შესაძლებლობებზე, საბრუნავი კაპიტალის ხელმისაწვდომობაზე, ადგილობრივი წარმოების წახალისების მექანიზმებსა და სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამებზე.
„ხორცის წარმოების მთავარი გამოწვევა დღეს ადგილობრივი პირუტყვის რაოდენობის შემცირებაა. მნიშვნელოვანია ისეთი სისტემის შექმნა, რომელიც ფერმერს წარმოების გაზრდისა და პროდუქციის სტაბილური რეალიზაციის მოტივაციას მისცემს. სახელმწიფოსა და სექტორის ერთობლივი ჩართულობით შესაძლებელი იქნება ადგილობრივი წარმოების ზრდა, სოფლის გაძლიერება და იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება“, - აღნიშნა ფერმერმა ბექა გონაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ 2026 წლის 1 ივლისიდან ამოქმედდება აგროთანადაფინანსების ახალი სახელმწიფო პროგრამა, რომლის ერთ-ერთი კომპონენტი მეხორცული მიმართულების განვითარების ხელშეწყობა და შესაბამისი ინვესტიციების მხარდაჭერაა.

Ministry discusses measures to strengthen the beef sector.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Lasha Avaliani, met with representatives of large-scale beef cattle farms to discuss the development of the meat sector, including strengthening local production and addressing existing challenges.
During the meeting, the parties focused on ensuring the uninterrupted supply of beef products, maintaining market stability, reducing dependence on imports, and establishing effective mechanisms for cooperation among stakeholders in the sector.
“Several important issues were identified, some of which require an appropriate response from the state. Clearly articulating sectoral needs and development vision is crucial to supporting the government in making effective decisions. One of the key topics discussed was ensuring the continuity of meat supply, as well as the potential consolidation of sector representatives, which would contribute to stronger cooperation and coordination within the industry,” said Mr Lasha Avaliani.
Participants emphasized the importance of strengthening coordination among sector stakeholders. As mentioned, overcoming the challenges facing the industry requires close collaboration among farmers, major buyers, and the government. The discussion also covered the development of a meat classification system, opportunities for farmer training and capacity building, access to working capital, mechanisms to encourage local production, and existing state support programs.
“The primary challenge facing the beef production sector today is the declining number of locally raised livestock. It is essential to establish a system that incentivizes farmers to increase production and provides reliable opportunities for the stable marketing of their products. Joint efforts of the government and the private sector will enable us to increase domestic production, strengthen rural communities, and reduce dependence on imports,” said farmer Beka Gonashvili.
From 1 July 2026, a new state co-financing program will come into effect. One of its key components is advancing the beef cattle sector by supporting strategic investments and sectoral development initiatives.