დავით სონღულაშვილმა კახეთში სკოლის წარჩინებული კურსდამთავრებულები დააჯილდოვა
კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციის ორგანიზებით, 2025-2026 სასწავლო წლის სკოლის წარჩინებით დასრულებისთვის მოსწავლეების დაჯილდოების ღონისძიება გაიმართა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი დაესწრო. მინისტრმა ახალგაზრდებს სკოლის დამთავრება მიულოცა და წარმატებები უსურვა განათლების მიღებისა და პროფესიული განვითარების შემდგომ გზაზე.„დღეს ვაფასებთ იმ ახალგაზრდების შრომასა და მიღწევებს, რომლებმაც 12-წლიანი სასწავლო გზა წარმატებით გაიარეს და მაღალი აკადემიური შედეგები აჩვენეს. მათი მონდომება და მიზანდასახულობა დასაფასებელია. მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ და სახელმწიფომ ხელი შეუწყოს ახალგაზრდების განვითარებას და მათთვის მეტი შესაძლებლობის შექმნას. სწორედ განათლებული და მოტივირებული ახალგაზრდები წარმოადგენენ ქვეყნის განვითარების მნიშვნელოვან საფუძველს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
ღონისძიებაში კახეთის რეგიონის რვა მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების ოქროსა და ვერცხლის მედალოსანი 464 მოსწავლე მონაწილეობდა. მათ ერთჯერადი ფულადი ჯილდო გადაეცემათ.
წარჩინებული მოსწავლეების დაჯილდოება 2022 წელს დაიწყო და უკვე ტრადიციულ ღონისძიებად იქცა. მისი მიზანია კურსდამთავრებულების წახალისება, მათი მიღწევების აღიარება და ახალგაზრდებში განათლების პოპულარიზაცია.
დაჯილდოების ცერემონიას სკოლის კურსდამთავრებულებთან და პედაგოგებთან ერთად კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული პლატონ კალმახელიძე, ალავერდელი მიტროპოლიტი მეუფე დავითი, ბოდბის ეპარქიის მთავარეპისკოპოსი მეუფე იაკობი, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ლევან ღირსიაშვილი, რეგიონული განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე ლევან ზაუტაშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრები ირაკლი ქადაგიშვილი და გიორგი ბენაშვილი, ასევე რეგიონის მუნიციპალიტეტების მერები და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Honours Outstanding High School Graduates in the Kakheti Region
An award ceremony recognising outstanding high school graduates of the 2025–2026 academic year was held in Kakheti, organised by the Administration of the State Representative in Kakheti. The event was attended by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, who congratulated the students on completing their school education and wished them continued success in higher education and professional development.
“Today, we celebrate the hard work and achievements of young people who have completed their 12-year educational journey and demonstrated outstanding academic performance. Their dedication, perseverance, and commitment to excellence deserve special recognition. Both society and the state must continue to support the development of young people and create greater opportunities for them to thrive. Educated and motivated youth are among the most important foundations of our country’s future development,” Mr David Songhulashvili stated.
The ceremony brought together 464 students from public schools across eight municipalities of the Kakheti region who were awarded gold and silver medals for academic excellence. The distinguished graduates will also receive one-time monetary awards in recognition of their achievements.
The initiative to honour outstanding graduates was launched in 2022 and has since become an annual tradition. Its primary objective is to encourage academic excellence, acknowledge students’ accomplishments, and promote the value of education among young people.
This annual recognition program continues to serve as an important platform for celebrating academic achievement and inspiring future generations to pursue excellence in education.
The State Representative in Kakheti, Mr Platon Kalmakhelidze, Metropolitan David of Alaverdi, Archbishop Iakob, the First Deputy Minister of Education, Science and Youth, Mr Levan Ghirgiashvili, First Deputy Minister of Regional Development, Mr Levan Zautashvili, Members of the Parliament of Georgia, Mr Irakli Kadagishvili and Mr Giorgi Benashvili, as well as mayors of the regional municipalities and representatives of local authorities, attended the event.