დავით სონღულაშვილი მარნეულში სახელმწიფო მხარდაჭერით შექმნილ სასათბურე მეურნეობის საქმიანობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ქვემო ქართლში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ დამია-გეურარხში სახელმწიფო მხარდაჭერით შექმნილ სასათბურე მეურნეობაში იმყოფებოდა.ფერმერი ანარ სადიკოვი სოფლის განვითარების სააგენტოს რამდენიმე პროგრამის ბენეფიციარია. ანარ სადიკოვმა სასათბურე მეურნეობა პროგრამის „ქართული ბოსტნეული სათბურებიდან“ ფარგლებში მოაწყო. მეურნეობა 3 ჰექტარ ფართობზეა გაშენებული და 400 ტონაზე მეტი პომიდვრის წარმოებაზეა გათვლილი. წარმოებული პროდუქციის რეალიზაცია, ძირითადად, ადგილობრივ ბაზარზე განხორციელდება.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამას „ქართული ბოსტნეული სათბურებიდან“, რომელსაც სოფლის განვითარების სააგენტო 2024 წლიდან ახორციელებს, უკვე 270-ზე მეტი ბენეფიციარი ჰყავს. პროგრამის ფარგლებში, 46 ჰექტარ ფართობზე სასათბურე მეურნეობების მოსაწყობად კომერციული ბანკების მიერ 39 მილიონ ლარზე მეტი მოცულობის სესხია გაცემული; მათ შორის, ქვემო ქართლის რეგიონში 10 მილიონ ლარზე მეტი მოცულობის სესხია გაცემული 17 ჰექტარ ფართობზე სასათბურე მეურნეობების შესაქმნელად.

As part of his working visit to the Kvemo Kartli region, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, visited a state-supported greenhouse farm in the village of Damia-Geurarkhi, Marneuli Municipality.Farmer Anar Sadikov is a beneficiary of several programmes implemented by the Rural Development Agency. He established the greenhouse operation under the “Georgian Vegetables from Greenhouses” programme. The greenhouse complex covers 3 hectares and is designed to produce more than 400 tonnes of tomatoes annually. The produce will be marketed primarily on the domestic market.
Notably, the “Georgian Vegetables from Greenhouses” programme, implemented by the Rural Development Agency since 2024, has already supported more than 270 beneficiaries. Under the programme, commercial banks have issued loans exceeding GEL 39 million for the establishment of greenhouse farms on a total area of 46 hectares; more than GEL 10 million has been disbursed in the Kvemo Kartli region to support the development of greenhouse farms covering 17 hectares.