გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე დედაენის ბაღში მრავალფეროვანი აქტივობებით აღინიშნება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, გარემოს დაცვის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი აქტივობების ფარგლებში დედაენის ბაღში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ეკოსაგანმანათლებლო პროექტის „ვიცავ ჩემი ქვეყნის ბუნებას“ კონკურსის გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვა და მათ სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები გადასცა.
„გარემოს დაცვის დღის მთავარი მიზანია, კიდევ ერთხელ შევახსენოთ საზოგადოებას, რამდენად მნიშვნელოვანია ჩვენი საერთო საცხოვრებელი გარემოს დაცვა. ეს დღე გვაძლევს შესაძლებლობას, წარმოვაჩინოთ გარემოსდაცვითი მიმართულებით განხორციელებული საქმიანობა და, ამავდროულად, განსაკუთრებული ყურადღება დავუთმოთ ახალგაზრდა თაობის განათლებასა და ჩართულობას. ჯანსაღი გარემო პირდაპირ განსაზღვრავს ადამიანების ჯანმრთელობასა და ცხოვრების ხარისხს, ამიტომ გარემოზე ზრუნვა როგორც სახელმწიფოს, ისე თითოეული მოქალაქის პასუხისმგებლობაა. მხოლოდ ერთობლივი ძალისხმევით შევძლებთ ქვეყნის ბუნების, ბიომრავალფეროვნებისა და გარემოს სიჯანსაღის შენარჩუნებას და მომავალი თაობებისთვის უკეთესი გარემოს შექმნას”, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით დედაენის ბაღში მთელი დღის განმავლობაში მოწყობილია თემატური სივრცეები, სადაც ბავშვები და სხვა დამსწრეები მონაწილეობენ გარემოსდაცვით ვიქტორინებში, შემეცნებით თამაშებსა და სხვადასხვა გასართობ აქტივობებში. იმართება მუსიკალური პროგრამა, ანიმატორების წარმოდგენები, ფლეშმობი და ნერგების დარგვის აქცია.
სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებები - ეროვნული სატყეო სააგენტო, დაცული ტერიტორიების სააგენტო, ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტო, გარემოს ეროვნული სააგენტო და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი საკუთარ თემატურ სივრცეებში გარემოსდაცვითი საქმიანობის ამსახველ საინფორმაციო კუთხეებს წარმოადგენენ.
პატარები გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლებისგან იღებენ ინფორმაციას გარემოს დაცვის მნიშვნელობის შესახებ, ეცნობიან მცენარეთა მოვლის წესებს და საკუთარი ხელით რგავენ ელდარის ფიჭვის ნერგებს, რომლებიც ღონისძიების დასრულების შემდეგ საჩუქრად გადაეცემათ.
ღონისძიების მონაწილეებისთვის მოწყობილია ინტერაქტიული ინსტალაცია „მწვანე პლანეტის კედელი“, სადაც ისინი ტოვებენ საკუთარ გზავნილებსა და სურვილებს თემაზე - „როგორი მინდა იყოს ჩემი პლანეტა“.
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაციის საქართველოს ეროვნული გეგმის (NAP) პროექტის გახსნითი ღონისძიება გაიმართა, ხოლო დღისადმი მიძღვნილი აქტივობები საღამოს პროექტის „განათლება მწვანე მომავლისთვის“ ფარგლებში საუკეთესო პედაგოგების დაჯილდოებით დასრულდება.
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე 1972 წლიდან გაეროს გენერალური ასამბლეის ინიციატივით აღინიშნება და მისი მიზანია გარემოსდაცვით საკითხებზე საზოგადოების ინფორმირებულობის ზრდა და გარემოს დაცვის პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის გაძლიერება. 2026 წლის გზავნილია - „ბუნებით შთაგონებული. კლიმატისთვის. ჩვენი მომავლისთვის“.

World Environment Day Celebrated with Diverse Activities at Dedaena Park
Mrs Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, attended the World Environment Day event at Dedaena Park as part of the day’s activities.
During the event, the First Deputy Minister awarded certificates and symbolic gifts to the winners of the “Protecting My Country’s Nature” competition, organised by the Agency of Protected Areas.
“The main purpose of World Environment Day is to remind society of the importance of protecting the environment we all share. This day provides an opportunity to showcase ongoing environmental initiatives while placing special emphasis on the education and engagement of younger generations. A healthy environment directly influences people’s health and quality of life; therefore, caring for the environment is both a governmental responsibility and a duty of every citizen. Only through joint efforts can we preserve our country’s natural heritage, biodiversity, and environmental well-being, and create a better future for the next generations,” said Mrs Nino Tandilashvili.
The Environmental Information and Education Centre has organised thematic activity zones at Dedaena Park, where children and other visitors are taking part in environmental quizzes, educational games, and a variety of interactive activities throughout the day. The program also features live music, performances by animators, a flash mob, and a tree-planting campaign.
Agencies operating within the Ministry system—including the National Forestry Agency, Agency of Protected Areas, National Wildlife Agency, Nuclear and Radiation Safety Agency, National Environmental Agency, and the Department of Environmental Supervision—are presenting informational exhibits showcasing their environmental protection activities and achievements.
Children are learning about the importance of environmental protection from representatives of the Environmental Information and Education Centre, gaining practical knowledge about plant care, and planting Eldar pine seedlings with their own hands. The seedlings will be presented to participants as gifts following the event.
An interactive installation, the “Green Planet Wall,” has also been set up, allowing participants to share their messages and aspirations on the theme: “What Kind of Planet Would I Like to Live On?”
As part of the World Environment Day celebrations, the opening event for the development of Georgia’s National Adaptation Plan (NAP) to Climate Change was also held. The day’s activities will conclude with an awards ceremony recognising the best teachers under the “Education for a Green Future” initiative.
World Environment Day has been observed annually since 1972, following a resolution of the United Nations General Assembly, aiming to raise public awareness of environmental issues and strengthen citizen engagement in environmental protection efforts.