“ღვინის ქარხანა №1” -ის ენოთეკაში დაცული ალკოჰოლური სასმელების უნიკალური კოლექციის შესწავლა იწყება
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი თბილისში, „ღვინის ქარხანა №1“-ის ტერიტორიაზე არსებული უნიკალური ენოთეკის გახსნის ღონისძიებას დაესწრნენ და სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს.
მინისტრმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს მადლობა გადაუხადა აღნიშნული პროექტის განხორციელების მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ უნიკალური ენოთეკის გახსნა განსაკუთრებული მნიშვნელობის მოვლენაა ქართული ღვინის ისტორიისა და კულტურული მემკვიდრეობისთვის.
„ეს უნიკალური სივრცე ორ საუკუნეზე მეტი ხნის დაძველების ღვინოებსა და სპირტიან სასმელებს ინახავს და კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საქართველოს, როგორც ღვინის კულტურის სამშობლოს მნიშვნელობას.   სწორედ ღვინის წარმოების უძველესმა ტრადიციამ განსაზღვრა ჩვენი ქვეყნის განსაკუთრებული ადგილი მსოფლიო რუკაზე და საუკუნეების განმავლობაში საქართველოს სავაჭრო და კულტურული ურთიერთობების მნიშვნელოვანი ნაწილი გახდა. დღეს ჩვენ იმ პროცესის მონაწილეები ვართ, რომელიც საქართველოს, როგორც ღვინის უნიკალური კულტურის მატარებელ ქვეყანას, საერთაშორისო ყურადღების ცენტრში სრულიად ახალი კუთხით წარმოაჩენს”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
„ღვინის ქარხანა №1“-ის ტერიტორიაზე არსებულ ენოთეკაში, წინასწარი მონაცემებით, დაახლოებით 20 ათასამდე საკოლექციო ბოთლი ინახება. კოლექცია ორ საუკუნეზე მეტი ხნის დაძველების როგორც ქართულ, ისე უცხოურ პრემიუმ კლასის ღვინოებს აერთიანებს. აქვე დაცულია ნაპოლეონ ბონაპარტის, იოსებ სტალინის და სხვა ისტორიულ ფიგურებთან დაკავშირებული უნიკალური ნიმუშები.
ღვინის ენოთეკა სახელმწიფო ქონების ეროვნულმა სააგენტომ ღვინის ეროვნულ სააგენტოს სარგებლობის უფლებით, უსასყიდლოდ და უვადოდ გადასცა. იგეგმება ენოთეკაში დაცული ალკოჰოლური სასმელების ბოთლების იდენტიფიცირება და მათი წარმოშობის დადგენა.
უნიკალური ენოთეკის გახსნა და მისი შესწავლა შესაძლებლობას იძლევა, ქართული ღვინო კიდევ ერთხელ მოექცეს საერთაშორისო ყურადღების ცენტრში და წარმოდგენილი ნიმუშები მსოფლიოს მსხვილი აუქციონების ლოტებად იქცეს.
აღსანიშნავია, რომ „ღვინის ქარხანა №1“ XIX საუკუნის ეროვნული არქიტექტურის გამორჩეული ნიმუშია, რომლის მშენებლობაც ცნობილმა საზოგადო მოღვაწემ და მეცენატმა დავით სარაჯიშვილმა დააფინანსა. ენოთეკა, რომელიც ამ ისტორიულ კომპლექსში მდებარეობს, საუკუნოვან მემკვიდრეობას ინახავს და ქართული მეღვინეობის მნიშვნელოვან საგანძურს წარმოადგენს.
ღონისძიებას საქართველოს მთავრობის წევრები, „შატო იკემის“ პრეზიდენტი პიერ ლურტონი, საერთაშორისო სააუქციონო სახლებისა და მედიის წარმომადგენლები, ღვინის უცხოელი კოლექციონერები, ასევე საქართველოს ღვინის ინდუსტრიისა და ბიზნეს წრეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The study has commenced on the unique collection of alcoholic beverages preserved in the enoteca of Wine Factory No. 1
Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Kobakhidze, and the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, attended the opening ceremony of the unique enoteca located on the premises of “Wine Factory No. 1” in Tbilisi and addressed the guests with welcoming remarks.
The Minister thanked the Prime Minister of Georgia for supporting the project, noting that the opening of the unique enoteca is of exceptional importance to Georgian wine history and the country’s cultural heritage.
“This unique space preserves wines and spirits aged for more than two centuries and once again underscores the significance of Georgia as the cradle of wine. It is precisely this ancient tradition of winemaking that has defined our country’s distinguished place on the world map and, for centuries, has been an integral part of Georgia’s trade and cultural relations. Today, we are participating in a process that presents Georgia — a country bearing a unique wine culture — to the international community from an entirely new perspective,” Mr. David Songulashvili stated.
According to preliminary data, the enoteca located on the premises of “Wine Factory No. 1” houses up to 20,000 collectible bottles. The collection includes premium-class Georgian and foreign wines aged for more than two centuries.
The collection also includes specimens associated with the personal collections of Napoleon Bonaparte, Joseph Stalin, and other historical figures.
The wine enoteca has been transferred by the National Agency of State Property to the National Wine Agency for use free of charge and for an indefinite period. Plans are underway to identify the bottles preserved in the enoteca and determine their origins.
The opening of the unique enoteca and the commencement of its study will create an opportunity for Georgian wine to once again attract international attention, while the exhibited specimens may become featured lots at major international auctions.
Notably, the “Wine Factory No. 1” is a distinguished example of 19th-century national architecture, financed by renowned public figure and philanthropist David Sarajishvili. The enoteca, located within this historic complex, preserves a centuries-old legacy and represents an important treasury of Georgian winemaking heritage.
The event was attended by members of the Government of Georgia, President of Château d’Yquem Mr. Pierre Lurton, representatives of international auction houses and media outlets, foreign wine collectors, as well as representatives of Georgia’s wine industry and business sector.