ლაშა ავალიანმა, ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის რიგით 93-ე გენერალური სესიის ფარგლებში, შეხვედრები გამართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, ქვეყნის მთავარი ვეტერინარი და საქართველოდან ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის დელეგატი ლაშა ავალიანი, ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) რიგით 93-ე გენერალური სესიის ფარგლებში, არაბთა გაერთიანებული საამიროების ცხოველთა განვითარების და ჯანმრთელობის დეპარტამენტის უფროსს, მთავარ ვეტერინარ ოფიცერს კალთამ კაიაფს შეხვდა.შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ საქართველოში ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებით მიმდინარე ღონისძიებებზე ისაუბრა და ყურადღება ქვეყანაში მიღწეული ეპიზოოტიური კეთილდღეობის საკითხზე გაამახვილა.
მხარეები საქართველოდან არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში ცხვრისა და თხის ექსპორტის ვეტერინარული სერტიფიკატის ფორმაზე შეთანხმდნენ. მნიშვნელოვანია, რომ გამოითქვა ინტერესი საქართველოდან ცხვრის ექსპორტის ზრდის მიმართულებით.
გენერალური სესიის ფარგლებში, სამუშაო შეხვედრა გაიმართა ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის სტატუსების დეპარტამენტის წარმომადგენლებთანაც. მხარეებმა ცხოველთა გარკვეულ დაავადებებზე ოფიციალურად თავისუფალი სტატუსების მოპოვებასთან დაკავშირებით საქართველოს მიმდინარე გეგმები განიხილეს. შეხვედრაზე ყურადღება ქვეყნის ეპიზოოტიური კეთილსაიმედოობის შესახებ ცნობადობის საერთაშორისო დონეზე ამაღლების მნიშვნელობაზე გამახვილდა.
ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის სტატუსების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა დადებითად შეაფასეს ქვეყანაში ცხოველთა ჯანმრთელობის მიმართულებით განხორციელებული სამუშაოები და მინისტრის მოადგილეს ქვეყნისთვის ცხოველთა დაავადებებზე თავისუფალი სტატუსების მოპოვების პროცესში სრული მხარდაჭერა აღუთქვეს.
მნიშვნელოვანია, რომ თავისუფალი სტატუსების მოპოვება საქართველოს საერთაშორისო მასშტაბით სანდო სავაჭრო პარტნიორის სტატუსის გაძლიერებაში დაეხმარება.
ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) დელეგატთა მსოფლიო ასამბლეის 93-ე გენერალური სესია პარიზში, 18 - 22 მაისის პერიოდში იმართება.

Lasha Avaliani Holds Meetings within the Framework of the 93rd General Session of the World Organisation for Animal Health
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Chief Veterinary Officer of the country, and Georgia’s Delegate to the World Organisation for Animal Health, Mr Lasha Avaliani, held a meeting with the Head of the Animal Development and Health Department and Chief Veterinary Officer of the United Arab Emirates, Dr Kaltham Kayaf, within the framework of the 93rd General Session of the World Organisation for Animal Health (WOAH).During the meeting, the Deputy Minister spoke about ongoing efforts undertaken in Georgia towards animal health protection, while focusing on the country’s achievements in maintaining a favourable epizootic status.
The parties agreed on the format of the veterinary certificate for the export of sheep and goats from Georgia to the United Arab Emirates. Notably, the interest was also expressed in increasing sheep exports from Georgia.
Within the General Session, a working meeting was also held with representatives of the Status Department of the World Organisation for Animal Health. The parties discussed Georgia’s current plans to obtain disease-free status for certain animal diseases. Particular attention was paid to the need to increase international awareness of the country’s favourable epizootic status.
Representatives of the WOAH Status Department positively assessed the work carried out in Georgia in the field of animal health and assured the Deputy Minister of their full support in obtaining disease-free status for the country.
It is important to mention that obtaining disease-free status will help strengthen Georgia’s position as a reliable trading partner at the international level.
The 93rd General Session of the World Assembly of Delegates of the World Organisation for Animal Health is being held in Paris from 18 to 22 May.