დავით სონღულაშვილი იორდანიის სოფლის მეურნეობის მინისტრს, საებ ხრესატს შეხვდა
ქ. პარიზში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი იორდანიის სოფლის მეურნეობის მინისტრს, საებ ხრესატს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოსა და იორდანიას შორის აგროსასურსათო სექტორში თანამშრომლობის პოტენციალი და მიმართულებები განიხილეს.
„ბაზრების დივერსიფიცირება ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია, რომელიც ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკის, მათ შორის აგრარული დარგის გაძლიერებას უწყობს ხელს. იქ სადაც არსებობს თანამშრომლობის რეალური პოტენციალი, ჩვენ ის უნდა გამოვიყენოთ. საქართველოს და იორდანიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროებს შორის მიმდინარეობს ურთიერთგაგების მემორანდუმზე მუშაობა, რომელიც მიზნად ისახავს თანამშრომლობის გაძლიერებას სოფლის მეურნეობისა და სურსათის უსაფრთხოების სფეროებში“,-განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო ორმხრივი სავაჭრო ურთიერთობების ზრდის შესაძლებლობებს.
„მინისტრთან გამართულ შეხვედრაზე განვიხილეთ ვაჭრობის ყველა შესაძლო მიმართულება და თანამშრომლობის პერსპექტივები. იორდანიას აქვს არაერთი პროდუქტი, რომელიც შესაძლებელია ექსპორტირებული იყოს საქართველოში, ხოლო საქართველოს მხრიდან შესაძლებელია მაღალი ხარისხის მეცხოველეობის პროდუქციის, განსაკუთრებით კი ცხვრის, იმპორტი. აღნიშნულ პროდუქტზე იორდანიაში მაღალი მოთხოვნა არსებობს. ჩვენ ქართულ მხარესთან განვიხილავთ, თუ როგორ შეიძლება განისაზღვროს სავაჭრო ბრუნვა და გაძლიერდეს ორმხრივი თანამშრომლობა ამ სფეროში. ამასთან ერთად, განვიხილავთ სხვა ტექნიკურ საკითხებსაც, მათ შორის თანამედროვე ტექნოლოგიების, სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო სისტემების, ჭკვიანი სოფლის მეურნეობისა და ექსტენციის სერვისების მიმართულებით თანამშრომლობის შესაძლებლობებს. ჩვენ დიდი იმედით ვუყურებთ ქართულ მხარესთან აღნიშნული მიმართულებებით სამომავლო პარტნიორობას“, - განაცხადა იორდანიის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა საებ ხრესატმა.
აღსანიშნავია, რომ გასულ, 2025 წელს, საქართველოდან იორდანიაში ექსპორტმა 1.3 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, ძირითადი საექსპორტო პროდუქცია თხილი იყო. იორდანიიდან საქართველოში, ძირითადად იმპორტირებულია, ფინიკი და მცირე რაოდენობით დაკონსერვებული ბოსტნეული.
ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) 93-ე გენერალური სესიის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე მინისტრებმა ასევე ისაუბრეს აგრობიზნესის მიმართულებით ინვესტიციების ხელშეწყობაზე, მათ შორის გადამუშავების, ლოგისტიკისა და მიწოდების ჯაჭვების გაძლიერების საკითხებზე.

David Songulashvili met with the Minister of Agriculture of the Hashemite Kingdom of Jordan, Saeb Khresat
As part of his working visit to Paris, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, met with the Minister of Agriculture of the Hashemite Kingdom of Jordan, Mr Saeb Khresat.
During the meeting, the parties discussed the potential and key directions for cooperation in the agri-food sector between Georgia and Jordan.
“Market diversification is one of the key priorities contributing to the strengthening of our country’s economy, including the agricultural sector. Where there is genuine potential for cooperation, we must make full use of it. The Ministries of Agriculture of Georgia and Jordan are currently working on a Memorandum of Understanding aimed at strengthening cooperation in the agricultural and food security areas,” stated Mr David Songulashvili.
The parties also focused on opportunities for expanding bilateral trade relations.
“During the meeting with the Minister, we discussed all possible directions of trade and prospects for cooperation. Jordan has a range of products that could be exported to Georgia, while Georgia has the capacity to export high-quality livestock products, particularly sheep, which are in strong demand in Jordan. We are working with the Georgian side on how to define trade volumes and further strengthen bilateral cooperation in this area. In addition, we are also considering other technical issues, including opportunities for cooperation in modern technologies, agricultural information systems, smart agriculture, and extension services. Hopefully, we look forward to future partnership with the Georgian side in the respective areas,” stated Mr Saeb Khresat.
As mentioned, in 2025, Georgia’s exports to Jordan totalled USD 1.3 million, with hazelnuts as the main export product. Imports from Jordan to Georgia mainly consist of dates and small quantities of canned vegetables.
Within the framework of the 93rd General Session of the World Organisation for Animal Health, the Ministers also discussed how to promote investment in agribusiness, including strengthening processing, logistics, and supply chain systems.