დავით სონღულაშვილი მოცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის თავმჯდომარეს მარიო სტეტას შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი მოცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IBO) თავმჯდომარეს მარიო სტეტას, საქართველოში ლურჯი მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტ თორნიკე ფანჯავიძეს და სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სექტორში არსებულ შესაძლებლობებსა და გამოწვევებზე ისაუბრეს, მათ შორის მიწოდების ჯაჭვის განვითარებაზე, ხარისხის სტანდარტების გაუმჯობესებაზე, ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვასა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციაზე. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ცოდნასა და თანამედროვე პრაქტიკებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მნიშვნელობას, რაც სექტორის გრძელვადიანი განვითარებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
„საქართველოს ეკონომიკა დინამიურად ვითარდება. ქვეყნის გეოგრაფიული მდებარეობა, როგორც სატრანზიტო დერეფნის ნაწილი, სულ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს რეგიონული და გლობალური ვაჭრობის კონტექსტში. ამ პოტენციალს აძლიერებს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებები, რომლებიც გვაძლევს წვდომას დაახლოებით 2.3 მილიარდიან ბაზართან. ამ კონტექსტში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობის, მათ შორის მოცვის სექტორის განვითარება. მოცვი სულ უფრო მეტად ყალიბდება საქართველოს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საექსპორტო პროდუქტად. სახელმწიფოც აქტიურად უჭერს მხარს ამ მიმართულებას სხვადასხვა პროგრამის მეშვეობით, რომლებიც მიზნად ისახავს წარმოების გაფართოებასა და კონკურენტუნარიანობის ზრდას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მხარეებმა ასევე კერძო სექტორსა და სახელმწიფოს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს ყურადღება და აღნიშნეს, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის აუცილებელია საერთო ხედვა, კოორდინირებული პოლიტიკა და სახელმწიფოს მხრიდან კერძო ინიციატივების მიზნობრივი მხარდაჭერა.
„საქართველო რეგიონული ჰაბის პოტენციალს ფლობს და მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევით სრულად იქნას ათვისებული არსებული შესაძლებლობები. გვჯერა, რომ არსებული პოტენციალი, სწორად გამოყენებული პოლიტიკისა და ინვესტიციების პირობებში, მნიშვნელოვნად გააძლიერებს საქართველოს პოზიციებს როგორც რეგიონულ, ისე გლობალურ აგრო-სასურსათო ბაზრებზე“, - აღნიშნა  მარიო სტეტამ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში მოცვის სექტორი სწრაფად იზრდება. 2025 წელს ქართული მოცვის ექსპორტმა 46.4 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც 2024 წელთან შედარებით 64.5%-იანი ზრდაა. ექსპორტირებული მოცვის რაოდენობამ 6 913 ტონა შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 38.5%-ით მეტია. ძირითადი საექსპორტო ბაზრებია რუსეთი, სომხეთი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები, პოლონეთი და გერმანია.
მოცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის თავმჯდომარე მარიო სტეტა საქართველოში ლურჯი მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციის ორგანიზებით იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში ის ფერმერულ მეურნეობებს დაათვალიერებს და სექტორის განვითარების პერსპექტივებს ადგილზე გაეცნობა.

David Songulashvili Meets with the Chairman of the International Blueberry Organisation (IBO), Mario Steta
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, met with the Chairman of the International Blueberry Organisation (IBO), Mr Mario Steta, President of the Georgian Blueberry Growers Association, Mr Tornike Panjavidze, and representatives of the sector.During the meeting, the parties focused on the opportunities and challenges facing the sector, including the development of supply chains, enhancement of quality standards, adoption of innovative technologies, and diversification of export markets.
Particular attention was given to the importance of expanding access to knowledge and modern practices, which is critical to the sector’s long-term development.
“Georgia’s economy continues to demonstrate dynamic growth. The country’s geographical location, as part of a key transit corridor, is gaining increasing significance in the context of regional and global trade. This potential is further strengthened by free trade agreements providing us with access to a market of approximately 2.3 billion consumers. In this context, the development of agriculture, including the blueberry sector, is particularly important. Blueberries are increasingly emerging as one of Georgia’s significant export products. The state is actively supporting this direction through various programs aimed at expanding production and increasing competitiveness,” Mr David Songulashvili stated.
The parties also emphasised the importance of cooperation between the private sector and the state, noting that agricultural development requires a shared vision, coordinated policies, and targeted state support for private initiatives.
“Georgia has the potential to become a regional hub, and it is essential that existing opportunities are fully utilised through the joint efforts of the state and the private sector. We believe that, with the right policies and investments, the country’s existing potential will significantly strengthen Georgia’s position in both regional and global agri-food markets,” Mr Mario Steta noted.
Notably, Georgia’s blueberry sector is experiencing rapid growth. In 2025, Georgian blueberry exports reached USD 46.4 million, marking a 64.5% increase compared to 2024. Export volumes totalled 6,913 tonnes, representing a 38.5% increase compared to the previous year. The main export markets are Russia, Armenia, the United Arab Emirates, Poland, and Germany.
Mr Mario Steta, Chairman of the International Blueberry Organisation, is visiting Georgia at the invitation of the Georgian Blueberry Growers Association. During the visit, he will tour farming operations and will be better acquainted with the sector’s development prospects on site.