დავით სონღულაშვილი „ფალსიფიცირებული ღვინის ადგილი საქართველოში არ არის!“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ფალსიფიცირებული ღვინის წინააღმდეგ სახელმწიფოს მკაცრ პოლიტიკაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამ მიმართულებით მიდგომა შეურიგებელი და პრინციპულია.
„ღვინის ფალსიფიკაციასთან ვიქნებით ძალიან მკაცრი, რადიკალური და შეურიგებელი. ზუსტად ამ მიმართულებით მუშაობს მთელი უწყება - სურსათის ეროვნული სააგენტოდან დაწყებული, ღვინის ეროვნული სააგენტოთი დამთავრებული. არ გადის თვე, რომ არ ჩატარდეს საკონტროლო შესყიდვები როგორც რესტორნებში, ასევე ქსელურ მარკეტებში, და არაერთი შემთხვევა გვქონია ფალსიფიცირებული პროდუქციის ამოღების, მოხსნის და კონფისკაციის“, -  განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მისივე თქმით, ღვინისა და ყურძნის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, მიმდინარეობს კომპლექსური რეფორმები, რომელიც მოიცავს როგორც რთველის პროცესს, ისე ვენახების გაშენების სტანდარტებს.
„შარშან საპილოტედ განვსაზღვრეთ ყურძნის შაქრიანობის გრადუსი, რომლის მიხედვითაც მოხდა ხარისხობრივი გრადაცია. წელს სისტემა კიდევ უფრო გავამკაცრეთ და მკაფიოდ განვსაზღვრეთ მაღალი, საშუალო და არაკონდიციური ყურძნის კატეგორიები. კატეგორიულად ვამბობთ, რომ 17 გრადუსამდე ყურძენი ჩაბარდება 30 თეთრში, რადგან ეს არ შეიძლება გამოყენებულ იქნას ხარისხიანი ღვინის წარმოებაში. სადაც სახელმწიფო არის პასუხისმგებელი, ხარისხი იქნება მკაცრად კონტროლირებული და მევენახე ანაზღაურებას მიიღებს თავისი შრომისა და პროდუქტის ხარისხის შესაბამისად“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრის თქმით, ხარისხიანი ღვინის წარმოება იწყება ვენახიდან და სწორედ ამიტომ რეფორმები მოიცავს სწორად გაშენებულ ვენახებს, სწორ ნიადაგს და სერტიფიცირებულ ნერგებს.
„ზუსტად ამიტომ ვამბობთ, რომ ვენახი უნდა იყოს სწორად გაშენებული, სწორი ნერგით და სწორ ნიადაგზე, რათა საბოლოოდ მივიღოთ ხარისხიანი ღვინო. საქართველო მცირემიწიანი ქვეყანაა და რაოდენობაში კონკურენციას ვერ გავუწევთ, ამიტომ ჩვენი მთავარი მიზანი არის ხარისხი. „ქართული“ უნდა იყოს ხარისხის ნიშანი ყველა პროდუქტთან მიმართებით“, - განაცხადა მინისტრმა.

David Songulashvili: “There is no place for falsified wine in Georgia!”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, spoke about the state’s strict policy against wine falsification, emphasising that the approach is uncompromising and principled.
“We will be very strict, resolute, and uncompromising in combating wine falsification. The entire system is working in this direction - from the National Food Agency to the National Wine Agency. There is hardly a month without control purchases being conducted in both restaurants and retail chains, and we have had numerous cases of identifying, removing, and confiscating falsified products,” Mr David Songulashvili stated.
According to the Minister, comprehensive reforms are underway to improve the quality of grapes and wine, encompassing both the harvest process (Rtveli) and vineyard establishment standards.
“Last year, we introduced, on a pilot basis, a sugar-content threshold for grapes, which enabled quality-based grading. This year, the system has been further tightened, and we have clearly defined categories for high-, medium-, and substandard-quality grapes. We state unequivocally that grapes with a sugar content below 17 degrees will be purchased at GEL 0.30, as they cannot be used to produce quality wine. Where the state assumes responsibility, quality will be strictly controlled, and winegrowers will be compensated according to the quality of their product and their effort,” he noted.
The Minister also emphasised that the production of quality wine begins in the vineyard, which is why the reforms focus on properly established vineyards, suitable soil conditions, and certified vine saplings.