დავით სონღულაშვილი: „საჭიროება დადგა გადახედილიყო სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მხარდაჭერის პროგრამები და, შესაბამისად, წახალისებული ყოფილიყო მაქსიმალურად ხარისხიანი და კონკურენტუნარიანი პროდუქციის შექმნა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის დავით სონღულაშვილის განცხადებით, არსებული პრაქტიკების შესაბამისად, პერიოდულად ხდება აგრარული პოლიტიკის გადახედვა. მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარების ერთი სრული ფაზა ფაქტობრივად დასრულდა.როგორც დავით სონღულაშვილმა განაცხადა, გეოპოლიტიკურმა ვითარებამ პროცესები მნიშვნელოვნად დააჩქარა. რეგიონში მიმდინარე ომებმა და კრიზისებმა მიწოდების ჯაჭვების რღვევა და სხვადასხვა ეკონომიკური პროცესის ცვლილება გამოიწვია, რამაც აგროსასურსათო უსაფრთხოების მიმართულებით ახალი გამოწვევები წარმოშვა.
მისივე თქმით, აღნიშნულმა გარემოებებმა განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიანიჭა ქვეყნის თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებლის გაუმჯობესებას. ეს გულისხმობს იმპორტის ჩანაცვლებას ადგილობრივად წარმოებული პროდუქციით, ხოლო იმ მიმართულებებში, სადაც საქართველოს საექსპორტო პოტენციალი გააჩნია, დამატებითი რესურსების მიმართვას და ექსპორტის კიდევ უფრო გაძლიერებას.
„საჭიროება დადგა გადახედილიყო სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მხარდაჭერის პროგრამები და, შესაბამისად, წახალისებული ყოფილიყო მაქსიმალურად ხარისხიანი და კონკურენტუნარიანი პროდუქციის შექმნა“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: “It became vital to reevaluate agricultural assistance programs and accordingly encourage the production of high-quality, competitive products"
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, agricultural policy is periodically reviewed in line with established practices. The Minister further stated that a full phase of agricultural development has been completed.As Mr Songulashvili noted, the geopolitical environment has significantly accelerated these processes. Ongoing wars and regional crises have led to disruptions in supply chains and shifts in economic dynamics, creating new challenges for agri-food security.
He further emphasised that these developments have underscored the importance of improving the country’s self-sufficiency rate. This entails substituting imports with domestically produced goods, while channelling additional resources into sectors where Georgia has export potential, thereby further strengthening export capacity.
“It became necessary to reassess agricultural support programs and accordingly incentivise the production of high-quality, competitive products,” said Mr David Songulashvili.