ლაშა დოლიძე საქართველოში პოლონეთის რესპუბლიკის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელს და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე საქართველოში პოლონეთის რესპუბლიკის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელს არტურ გემბალს, პოლონეთის ინვესტიციებისა და ვაჭრობის სააგენტოს თბილისის ოფისის ხელმძღვანელს გვანცა გრიგალაშვილს და კომპანიის „ვერდე პოლონია“  წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველო-პოლონეთს შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებისა და სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარების პერსპექტივები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ქვეყანაში ინვესტიციების ზრდის ხელშეწყობის, პოლონური კომპანიების საქართველოში საქმიანობის მხარდაჭერისა და ქართული პროდუქციის პოლონეთის ბაზარზე პოპულარიზაციის საკითხებს.
„ტექნოლოგიებისა და ცოდნის გაზიარების კუთხით თანამშრომლობა ჩვენთვის განსაკუთრებით საინტერესოა. ასევე მნიშვნელოვანი იქნება კვლევითი მიმართულების განვითარება. სამინისტროს აქვს საინვესტიციო წინადადებების განხილვის შესაბამისი მექანიზმი. მზად ვართ, დეტალურად გავეცნოთ წარმოდგენილ პროექტებს და თანამშრომლობის კონკრეტულ ფორმატზე გადავიდეთ“, - აღნიშნა ლაშა დოლიძემ.
შეხვედრაზე განიხილეს პოლონური კომპანიის „ვერდე პოლონია“ საინვესტიციო გეგმები, რომლებიც საქართველოში აგროსექტორში საქმიანობის დაწყებას ითვალისწინებს. კომპანია დაინტერესებულია წარმომადგენლობითი ოფისის გახსნით, რომელიც მომავალში რეგიონულ ჰაბად ჩამოყალიბდება, ხოლო ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება 10-15 ჰექტარზე თანამედროვე სასათბურე მეურნეობის მოწყობა და აგროსერვისების შეთავაზება იქნება.
„ჩვენი კომპანიები აქტიურად ვითარდებიან და აგრარულ სფეროში მნიშვნელოვან გამოცდილებას ფლობენ. ვმუშაობთ ინოვაციურ ტექნოლოგიებზე, რომლებიც განვითარების პროცესშია. ჩვენ მზად ვართ, ეს ცოდნა და გამოცდილება ქართულ მხარეს გავუზიაროთ. ევროკავშირის წევრობის გამოცდილება კი გვაძლევს შესაძლებლობას, ხელი შევუწყოთ პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებას და სექტორის განვითარებას“, -  განაცხადა არტურ გემბალმა.
აღსანიშნავია, რომ პოლონეთის ინვესტიციებისა და ვაჭრობის სააგენტოს მიზანია როგორც პოლონეთში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა, ისე პოლონური კაპიტალის საზღვარგარეთ ინვესტირების ხელშეწყობა. სააგენტო ბიზნესს ეხმარება სანდო პარტნიორების მოძიებაში და აქტიურად უწყობს ხელს მცირე და საშუალო საწარმოების საერთაშორისო ბაზრებზე განვითარებას.

Lasha Dolidze Meets with the Chargé d’Affaires of the Republic of Poland and Representatives of the Business Sector
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Lasha Dolidze, held a meeting with the Chargé d’Affaires of the Republic of Poland to Georgia, Mr Artur Gembal, Head of the Tbilisi Office of the Polish Investment and Trade Agency, Mrs Gvantsa Grigalashvili, and representatives of the company ‘’Verde Polonia’’.
During the meeting, the parties discussed prospects for deepening Georgia–Poland cooperation in the agricultural sector, including advancing bilateral trade and economic relations. Particular emphasis was placed on promoting increased investment, supporting the operations of Polish companies in Georgia, and enhancing the visibility of Georgian products on the Polish market.
“Cooperation in the areas of technology transfer and knowledge sharing is of particular interest to us. Advancing research collaboration is equally important. The Ministry has an established mechanism for reviewing investment proposals, and we stand ready to examine submitted projects in detail and move toward concrete formats of cooperation,” stated Mr Lasha Dolidze.
The discussion also covered the investment plans of the Polish company ‘’Verde Polonia’’, which is considering entering Georgia’s agricultural sector. The company is interested in opening a representative office that could evolve into a regional hub. One of its key focus areas will be the development of a modern greenhouse complex on 10–15 hectares, alongside the provision of agri-services.
“Our companies are developing dynamically and possess substantial expertise in the agricultural sector. We are working on innovative technologies currently under development and are ready to share this knowledge and experience with the Georgian side. Our experience as a member of the European Union also enables us to contribute to improving product quality and fostering sectoral development,” said Mr Artur Gembal.
It is worth noting that the Polish Investment and Trade Agency aims both to attract foreign direct investment into Poland and support the international expansion of Polish capital. The Agency assists businesses in identifying reliable partners and actively promotes the growth of small and medium-sized enterprises in international markets.