აგროსექტორის მხარდასაჭერად გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ახალი სახელმწიფო პროგრამა წარადგინა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ახალი პროგრამა - „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ წარადგინა, რომელიც აგროსექტორის მხარდაჭერის განახლებულ და თანამედროვე მიდგომას ეფუძნება.პროგრამის პრეზენტაცია მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა გახსნეს.
დავით სონღულაშვილმა ბოლო ათწლეულში სახელმწიფოს თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ ამ პერიოდში მნიშვნელოვნად გაფართოვდა აგროსექტორის მხარდაჭერის ინსტიტუციური, ინფრასტრუქტურული, ფინანსური და ტექნიკური მექანიზმები, რაც უკვე ნათლად აისახა როგორც წარმოების, ისე ექსპორტის ზრდაზე.
„დღევანდელი დღე კიდევ ერთხელ აჩვენებს, რომ პოლიტიკური ნების და გრძელვადიანი ხედვის პირობებში შესაძლებელია სოფლის მეურნეობის განვითარების სრულიად ახალი, ტრანსფორმაციული პროგრამის მომზადება. იწყება საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების ახალი, მოდერნიზებული ეტაპი. ჩვენი მიზანია საქართველოს აგროსექტორის სრული პოტენციალის ათვისება, მისი კონკურენტუნარიანობის გაძლიერება და გლობალურ ბაზრებზე პოზიციების განმტკიცება.
აგროთანადაფინანსების პროგრამა მომზადდა ფერმერებთან ფართო დიალოგისა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით, ქვეყნის რეალურ საჭიროებებზე დაყრდნობით. შედეგად, ჩამოვაყალიბეთ სექტორის მხარდაჭერის ახალი ხედვა, რომელიც ეფუძნება ეფექტიანობასა და შედეგზე ორიენტირებულობას. პროგრამის მთავარი მიზანია აგროსექტორის განვითარების დაჩქარება, ცოდნის გაღრმავება, ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობა და სასურსათო უსაფრთხოების გაძლიერება. ამ რეფორმამ უნდა უზრუნველყოს ფერმერების გაძლიერება, მაღალხარისხიანი ქართული პროდუქციის წარმოება, იმპორტის ჩანაცვლება და საექსპორტო პოტენციალის ზრდა”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
„აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ მიზნად ისახავს ერთიანი, ინტეგრირებული, გამჭვირვალე და შედეგებზე ორიენტირებული სისტემის ჩამოყალიბებას. ბენეფიციართა შერჩევა განხორციელდება წინასწარ განსაზღვრული და გამჭვირვალე კრიტერიუმების საფუძველზე, რაც უზრუნველყოფს პროცესის სამართლიანობასა და ეფექტიანობას.
გარდა ამისა, პროგრამა ითვალისწინებს პრიორიტეტული სექტორების მიზნობრივ შერჩევას, რაც ხელს შეუწყობს რესურსების ოპტიმალურ გადანაწილებას და მაქსიმალურ შედეგს.
პროგრამის ფარგლებში დაინერგება თანამედროვე ინსტრუმენტები და მექანიზმები, განვითარდება მონაცემთა ბაზები და გაძლიერდება მონიტორინგის სისტემა. ეს უზრუნველყოფს პროცესების უწყვეტ ანალიზს, შედეგების შეფასებას და საბიუჯეტო სახსრების ეფექტიან გამოყენებას.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა აგროსაქმიანობის კომერციალიზაციის გაძლიერებას, რაც, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს სექტორის მდგრად განვითარებას და ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოების გაძლიერებას.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has unveiled a new state program aimed at supporting the agricultural sector
The Ministry has presented the new “State Co-Financing Program for Agriculture,” adopting a contemporary approach to advancing the agricultural sector.The Prime Minister of Georgia, Mr Irakli Kobakhidze, and the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, delivered opening remarks.
Mr Songulashvili emphasised the outcomes of the Government's consistent policy over the past decade, noting that during this period, institutional, infrastructural, financial, and technical support mechanisms in the agricultural sector have expanded significantly. These advancements have already been clearly reflected in increased production and export growth.
“Current initiative once again demonstrates that, with strong political will and a long-term vision, it is possible to design a fundamentally new, transformative program for agricultural development. A new, modernised phase of agricultural development in Georgia is now beginning. Our goal is to fully unlock the potential of Georgia’s agri-sector, strengthen its competitiveness, and reinforce its position in global markets.
The State Co-Financing Program for Agriculture has been developed through broad dialogue with farmers and in consideration of best international practices, grounded in the country’s real needs. As a result, we have developed a new vision for sectoral support, based on efficiency and results-oriented approaches. The primary objectives of the program are to accelerate the development of the agri-sector, deepen knowledge, promote export growth, and strengthen food security. This reform aims to empower farmers, increase the production of high-quality Georgian products, support import substitution, and enhance export potential,” stated Mr David Songulashvili.
The State Co-Financing Program for Agriculture aims to establish a unified, integrated, transparent, and results-oriented system. Beneficiaries will be selected based on predefined, transparent criteria, ensuring fairness and efficiency in the process.
Furthermore, the program envisages the targeted selection of priority sectors, facilitating optimal resource allocation and maximising impact.”
Within the program, modern tools and mechanisms will be adopted, data systems will be further developed, and monitoring capacities will be enhanced. This will ensure continuous process analysis, performance evaluation, and the efficient use of budgetary resources.
Particular emphasis will be placed on enhancing the commercialisation of agricultural activities, which in turn will support the sustainable development of the sector and strengthen the country’s food security.