იტალიაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი მრავალპროფილური აგროინდუსტრიული კომპანიის „Mazzoni” მფლობელებს და ხელმძღვანელებს შეხვდა
„Mazzoni” უმსხვილესი აგროინდუსტრიული კომპანიაა, რომელიც სპეციალიზებულია ცოცხალი და გაყინული ხილისა და ბოსტნეულის, ასევე, სანერგე მასალის და ახალი ჯიშების წარმოებასა და გაყიდვებზე.„ჩვენი სოფლის მეურნეობისთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია პროდუქტიულობის ზრდა და სასურსათო უსაფრთხოება, სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ამ მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკების გაცნობა. წამყვან კომპანიებთან თანამშრომლობა არის კარგი შესაძლებლობა ცოდნასა და ტექნოლოგიებზე წვდომისთვის, რაც, თავისთავად ცხადია, წაადგება ჩვენი ქვეყნის სოფლის მეურნეობის დარგის გაძლიერებას. მსხვილი და წარმატებული კომპანიების ინტერესს საქართველოს მიმართ განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. დარწმუნებული ვარ, თანამშრომლობა მოგვცემს შესაძლებლობას, სოფლის მეურნეობა თვისობრივად და ხარისხობრივად ახალ საფეხურზე გადავიდეს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
„Mazzoni”-ის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ კომპანია კარგად იცნობს საქართველოს პოტენციალს ხილის, მათ შორის ვაშლის წარმოების კუთხით. საქართველოს გარემო პირობები და წარმოებისათვის ხელსაყრელი ფაქტორები ინოვაციური მიდგომების დანერგვის შესაძლებლობას იძლევა. შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო აგროტექნოლოგიების გაზიარებას, რაც ხელს შეუწყობს ინტენსიური ბაღების ეფექტიან მართვას, მოსავლიანობის ზრდასა და პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებას.
„საშუალება მოგვცა სიღრმისეულად გაგვეანალიზებინა სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო იმ შესაძლებლობებს, რომლებიც დაკავშირებულია ჩვენს ტექნოლოგიურ, სამეცნიერო-კვლევით, სანერგე და სელექციურ საქმიანობებთან, რომელსაც ფართოდ ვიყენებთ იტალიაში, ჩვენ ასევე განვიხილეთ მათი დანერგვის შესაძლებლობები საქართველოში. ვიმედოვნებთ, გამართული შეხვედრა შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობის საფუძველი გახდება“, - განაცხადა კომპანიის გენერალურმა დირექტორმა ლუიჯი მაცონიმ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე გიორგი წკრიალაშვილი, საქართველოში მალტის სუვერენული ორდენის ელჩი თეოდორიკო ნანი, ქალაქ მილანში საქართველოს გენერალური კონსული ნატალია კორძაია და სამინისტროს ევროინტეგრაციისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსი დავით ჩიტაიშვილი იმყოფებოდნენ.

During the official visit to Italy, Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, met with the owners and leadership of the multi-profile agro-industrial company “Mazzoni”
“Mazzoni” is a leading agro-industrial company specializing in the production and sale of fresh and frozen fruits and vegetables, as well as nursery materials and new plant varieties.
“Our agriculture sector places particular importance on increasing productivity and ensuring food security. Therefore, gaining access to best practices in this field serves precisely this purpose. Cooperation with leading companies provides a valuable opportunity to access knowledge and technology, which will, in turn, contribute to strengthening agricultural sector in our country. The interest of large and successful companies in Georgia is crucial for us. I am confident that this cooperation will enable our agriculture to move to a new level, both in terms of quality and development,” stated Mr. David Songulashvili.
As mentioned, the representatives of “Mazzoni” are well informed about Georgia’s potential in fruit production, including apples. Georgia’s environmental conditions and favorable production factors create opportunities for the adoption of innovative approaches. The discussion also focused on the exchange of agricultural technologies, which would support the efficient management of intensive orchards, increased yields, and improved product quality.
“Today's meeting allowed us to carry out an in-depth analysis of future cooperation prospects. Particular attention was given to opportunities related to our technological, scientific research, nursery, and breeding activities, which we widely apply in Italy, as well as the potential for their implementation in Georgia. We hope that our meeting will serve as the foundation for results-oriented cooperation,” said Mr. Luigi Mazzoni, CEO of the company.
The Deputy Minister, Mr. Giorgi Tskrialashvili, Mr. Theodorico Nani, Ambassador of the Sovereign Order of Malta to Georgia, Mrs. Natalia Kordzaia, Consul General of Georgia in Milan, and Mr. David Chitaishvili, Head of the Department of International Relations and European Integration at the Ministry.