გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი სამუშაო ვიზიტით იტალიის რესპუბლიკაში იმყოფება
დავით სონღულაშვილმა ქ.ვერონაში, ღვინისა და სპირტიანი სასმელების საერთაშორისო გამოფენაზე „Vinitaly“ წარმოდგენილი სტენდები დაათვალიერა. მინისტრს გამოფენაზე იტალიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის, სურსათის სუვერენიტეტისა და სატყეო მეურნეობის მინისტრმა ფრანჩესკო ლოლობრიჯიდამ და ვერონას საგამოფენო ცენტრის „Veronafiere“ პრეზიდენტმა ფედერიკო ბრიკოლომ უმასპინძლეს. დავით სონღულაშვილი ქ. ვერონაში სამუშაო ვიზიტით იტალიელი კოლეგის მიწვევით იმყოფება.„Vinitaly“ იტალიური ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო გამოფენაა, რომელშიც 30-ზე მეტი ქვეყანა და იტალიის მეღვინეობის ყველა რეგიონი მონაწილეობს. გამოფენა მოიცავს თემატურ დისკუსიებს, კონფერენციებს, დეგუსტაციებს, ორმხრივ შეხვედრებს ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებისთვის და, შესაბამისად, წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას მეღვინეობის ქვეყნებისთვის წარმოების და გაყიდვების ტენდენციების გასაცნობად.
დავით სონღულაშვილმა გამოფენა Vinitaly-ის ფარგლებში გამართულ კონფერენციაში „ვაზისა და ღვინის კულტურული ღირებულების აღიარება: საერთაშორისო პერსპექტივები“ მიიღო მონაწილეობა. მინისტრმა ქართული ღვინის, როგორც ქვეყნის იდენტობის ნაწილზე, კულტურულ ღირებულებაზე და საერთაშორისო ბაზრებზე მისი ადგილის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს იტალიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის, სურსათის სუვერენიტეტისა და სატყეო მეურნეობის მინისტრმა ფრანჩესკო ლოლობრიჯიდამ და ევროკომისარმა სოფლის მეურნეობისა და სურსათის საკითხებში კრისტოფ ჰანსენმა. კონფერენციის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაში დავით სონღულაშვილთან ერთად მონაწილეობდნენ სერბეთის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის, სატყეო მეურნეობისა და წყლის მართვის მინისტრი დრაგან გლამოჩიჩი, ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალური დირექტორი ჯონ ბარკერი, ევროპის ღვინის მწარმოებელთა კომიტეტის პრეზიდენტი მარცია ვარვალიონე და ორგანიზაციის „Wine in Moderation” პრეზიდენტი სანდრო სარტორი.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, is paying an official working visit to Italy
During his working visit to the city of Verona, Minister Songulashvili toured the exhibition stands at ‘’Vinitaly’’, one of the most prominent international fairs dedicated to wine and spirits. Minister of Agriculture, Food Sovereignty, and Forestry of Italy, Mr. Francesco Lollobrigida, along with the President of the Verona Exhibition Centre, “Veronafiere,” Mr. Federico Bricolo, hosted the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, at the Exhibition Centre. Notably, Minister Songulashvili is paying a visit to Verona at the invitation of his Italian counterpart."Vinitaly" is a major international platform bringing together participants from over 30 countries and all Italian wine regions, featuring thematic discussions, tastings, and bilateral meetings, serving as a key venue for exploring trends in the wine sector.
As part of the "Vinitaly" program, Minister Songulashvili participated in the conference “Recognizing the Value of Global Vine and Wine Culture: International Perspectives.” In his remarks, he emphasized the significance of Georgian wine as an integral component of national identity, highlighting its cultural value and its growing importance in international markets.
The conference was opened with welcoming remarks by Mr. Francesco Lollobrigida and the European Commissioner for Agriculture and Food, Mr. Christophe Hansen. The panel discussion also featured distinguished participants, including Minister of Agriculture, Forestry and Water Management of Serbia, Mr. Dragan Glamočić; Director General of the International Organisation of Vine and Wine (OIV), Mr. John Barker; President of the European Committee of Wine Companies, Mrs. Marzia Varvaglione; and President of the organization “Wine in Moderation,” Mr. Sandro Sartor.