დავით სონღულაშვილი ატმის და ვაშლატამას მწარმოებელ ფერმერებს და ექსპორტიორებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ატმისა და ვაშლატამას წარმოებაში მიმდინარე ტენდენციები და განვითარების პერსპექტივები ფერმერებთან და ექსპორტიორებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე განიხილა.
მინისტრის განცხადებით, მსგავსი ფორმატის შეხვედრები მნიშვნელოვანია დარგში არსებული გამოწვევების დროული იდენტიფიცირებისა და შესაბამისი რეაგირებისთვის.
„სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის მუდმივი კომუნიკაცია ქმნის საფუძველს, უფრო ეფექტიანი და მიზნობრივი გადაწყვეტილებების მისაღებად. პირდაპირი შეხვედრების ფორმატი გვაძლევს შესაძლებლობას, ზუსტად განვსაზღვროთ არსებული გამოწვევები და დავგეგმოთ შესაბამისი ღონისძიებები. სამინისტროში გათვალისწინებულია დარგობრივი საბჭოების ჩამოყალიბება. აღნიშნული საბჭოების შეხვედრებს სამ თვეში ერთხელ დავესწრები პირადად, ხოლო მინისტრის მოადგილეები შეხვედრებს ყოველთვიურად გამართავენ. ეს ფორმატი მოგვცემს შესაძლებლობას, თითოეულ დარგში თანმიმდევრულად დავგეგმოთ როგორც რეფორმები, ისე არსებული გამოწვევების გადაჭრის გზები“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესების, თანამედროვე აგროტექნოლოგიების დანერგვისა და მოსავლიანობის ზრდის აუცილებლობაზე; ასევე, ხაზი გაესვა ბაზრების დივერსიფიკაციის მნიშვნელობას და ახალი საექსპორტო მიმართულებების ათვისების საჭიროებას.
„ჩვენი მთავარი ამოცანაა პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესება, თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა, შეფუთვისა და სორტირების განვითარება, ასევე ბრენდირება. მნიშვნელოვანია, რომ ქართული პროდუქცია საერთაშორისო ბაზრებზე იყოს იდენტიფიცირებადი და კონკურენტუნარიანი, რაც საბოლოოდ გაზრდის როგორც ფასს, ისე ექსპორტის მოცულობას“, - განაცხადა ექსპორტიორმა ალექსანდრე გვარიშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ, სექტორის განვითარების მხარდასაჭერად, სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში უკვე თანადაფინანსებულია 300 ჰექტარზე მეტი ატმის ბაღის გაშენება, ჯამში 1.6 მილიონი ლარის ოდენობით.
2025 წელს ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტმა 25.8 ათასი ტონა შეადგინა, რაც 17%-ით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს. ექსპორტის საერთო ღირებულება 32 მილიონი დოლარია, მაშინ როცა, 2024 წელს იგი 25 მილიონ დოლარს უტოლდებოდა, რაც 28%-იან ზრდაზე მიუთითებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილეები ლაშა დოლიძე და ლაშა ავალიანი, ასევე შესაბამისი უწყებების და დეპარტამენტების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Meets with Peach and Nectarine Producers and Exporters
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, held a working meeting with farmers and exporters to discuss current trends and development prospects in peach and nectarine production.
According to the Minister, similar meetings are essential for promptly identifying sectoral challenges and ensuring effective responses.
“Continuous communication between the public and private sectors lays the foundation for more effective and targeted decision-making. Direct meetings provide an opportunity to accurately assess existing challenges and plan appropriate measures. The Ministry plans to establish sectoral councils. I will personally attend these meetings quarterly, while the Deputies will hold monthly sessions. Consequently, this framework will enable us to systematically plan reforms and address existing challenges in each sector,” stated Mr. David Songulashvili.
During the meeting, the parties focused on the necessity of improving product quality, adopting modern agricultural technologies, and increasing yields, while also emphasizing the importance of market diversification and the need for exploring new export destinations.
“Our primary goal is to improve product quality, adopt modern standards, enhance packaging and sorting processes, and promote brand recognition. It is essential that Georgian products are identifiable and competitive in international markets, which will ultimately increase both their price and export volumes,” stated exporter Alexander Gvarishvili.
Notably, more than 300 hectares of peach orchards have already been co-financed under the ‘Plant the Future’ program of the Rural Development Agency to support the development of the sector, with a total investment amounting to GEL 1.6 million.”
In 2025, exports of peaches and nectarines reached 25.8 thousand tonnes, representing a 17% increase over the previous year. The total export value amounted to USD 32 million, up from USD 25 million in 2024, reflecting a 28% growth.
The Deputies of the Minister, Mr. Lasha Dolidze and Mr. Lasha Avaliani, including the Heads of relevant Agencies and Chiefs of the Departments of the Ministry, attended the meeting.