სოლომონ პავლიაშვილმა საქართველოს რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის 2026 წლის სამიტში (GRAS 2026) მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო სამიტში, რომელიც რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის ტექნოლოგიებს მიეძღვნა.სამიტის ფარგლებში განხილული იყო გზების მშენებლობის თანამედროვე მიდგომები და ინოვაციური ტექნოლოგიები, რომლებიც უზრუნველყოფს ინფრასტრუქტურის გრძელვადიან გამძლეობას, ეკონომიკურ ეფექტიანობასა და გარემოსდაცვით მდგრადობას. ღონისძიების მონაწილეებს საერთაშორისო დონეზე აღიარებული ორგანიზაციის “Rubberized Asphalt Foundation” საბჭოს თავმჯდომარემ და წევრებმა გაუზიარეს მრავალწლიანი გამოცდილება რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის ტექნოლოგიების კვლევის, განვითარების და პრაქტიკაში დანერგვის მიმართულებით.
სოლომონ პავლიაშვილმა ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ მსგავსი ტექნოლოგიების საქართველოში დანერგვა უმნიშვნელოვანესია ცირკულარული ეკონომიკის წახალისების თვალსაზრისით. ცირკულარული ეკონომიკა კი საქართველოს გარემოსდაცვითი პოლიტიკის პრიორიტეტია.
„ჩვენ რამდენიმე წლის წინ შევქმენით მოდელი - „მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება“, რომლის ერთ-ერთი რეგლამენტი სწორედ ნარჩენი საბურავების მართვას ეხება. ეს მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, რომლის საბოლოო დაძლევაც სწორედ რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის წარმოებითაა შესაძლებელი. საქართველოს განსაზღვრული აქვს ნარჩენების მართვის თანმიმდევრული პოლიტიკა. გვაქვს ნარჩენების მართვის კოდექსი, სტრატეგია და ეროვნული გეგმა. ამ ღირებულებათა ჯაჭვში, დღეს ყველაზე მნიშვნელოვანი სწორედ გადამუშავების ციკლის გაძლიერებაა, რასაც აღნიშნული პროექტი ხელს ნამდვილად შეუწყობს“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა და დასძინა, რომ ნებისმიერ მწვანე ინიციატივას, რომელიც ასევე ეკონომიკის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს, სახელმწიფოს მხრიდან ყოველთვის ექნება მხარდაჭერა.
კონფერენციის ორგანიზატორთა განმარტებით, ღონისძიებაში საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელთა მონაწილეობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა, ვინაიდან დისკუსიების მიზანია ცოდნის გაზიარების ხელშეწყობა და ქვეყნისთვის მდგრადი, გამძლე და გარემოს დაცვის მიმართულებით პასუხისმგებლიანი ინფრასტრუქტურული გადაწყვეტილებების განვითარებაში წვლილის შეტანა.
საქართველოს რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის 2026 წლის სამიტი ა(ა)იპ „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და ა(ა)იპ „საქართველოს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ასოციაციის“ ორგანიზებითა და საერთაშორისო ტექნიკური პარტნიორის - Rubberized Asphalt Foundation (RAF)-ის მხარდაჭერით ჩატარდა. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, სხვადასხვა სამთავრობო უწყების წარმომადგენლები, საერთაშირისო ექსპერტები და სპეციალისტები.

Solomon Pavliashvili Participated in the Georgia Rubberized Asphalt Summit 2026 (GRAS 2026)
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili, participated in an international summit dedicated to rubberized asphalt technologies.
During the summit, the parties focused on modern approaches to road construction and innovative technologies ensuring long-term infrastructure durability, economic efficiency, and environmental sustainability. Representatives of the internationally recognized organization, the Rubberized Asphalt Foundation, including its Chair and board members, shared their extensive experience in the research, development, and practical implementation of rubberized asphalt technologies.
In his remarks, Mr. Pavliashvili emphasized that the adoption of similar technologies in Georgia is crucial for promoting a circular economy, which remains a key priority in the country’s environmental policy.
“We adopted the ‘Extended Producer Responsibility’ system several years ago, including regulations specifically addressing waste tire management. This is a significant challenge that can be addressed through the production of rubberized asphalt. Moreover, Georgia has adopted a consistent waste management policy framework, including a Waste Management Code, a national strategy, and an action plan. Within this value chain, strengthening the recycling cycle is currently of utmost importance, and this project will undoubtedly contribute to that goal,” stated Mr. Pavliashvili, adding that any green initiative that also supports economic growth will always receive strong support from the government.
Conference organizers emphasized the importance of participation by representatives of the Government of Georgia, noting that the discussions are designed to advance knowledge sharing and drive the development of sustainable, resilient, and environmentally responsible infrastructure solutions for the country.”
The Georgia Rubberized Asphalt Summit 2026 (GRAS 2026) was organized by the non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities “Tegeta Green Planet” and the “Georgian Extended Producer Responsibility Association,” with the support of the international technical partner, the Rubberized Asphalt Foundation (RAF). The event was also attended by the Minister of Infrastructure, Mr. Revaz Sokhadze, Chairperson of the Parliament’s Environmental Protection and Natural Resources Committee, Mrs. Maia Bitadze, as well as representatives of various Government Agencies, international experts, and specialists.