საქართველოს მთავრობასა და კორეის რესპუბლიკის მთავრობას შორის კლიმატის ცვლილების თაობაზე თანამშრომლობის შესახებ ჩარჩო ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში საქართველოს მთავრობასა და კორეის რესპუბლიკის მთავრობას შორის კლიმატის ცვლილების თაობაზე თანამშრომლობის შესახებ ჩარჩო ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი.დოკუმენტს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა და კორეის რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში ჰიონ დუ კიმმა მოაწერეს.
ხელშეკრულების მიზანს სათბური გაზების ემისიების შემცირების, კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციისა და დაბალნახშირბადიან ეკონომიკაზე გადასვლის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავება წარმოადგენს.
„კლიმატის ცვლილების თაობაზე თანამშრომლობის შესახებ ჩარჩო ხელშეკრულების გაფორმება მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ორ ქვეყანას შორის გარემოსდაცვითი მიმართულებით კავშირების გაღრმავებისთვის. აღნიშნული შეთანხმება ქვეყნებს შორის თანამშრომლობას პრაქტიკულ ეტაპზე გადაიყვანს და ხელს შეუწყობს სათბური გაზების ემისიების შემცირების და კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციის შესაძლებლობების გაძლიერების მიმართულებით ერთობლივი პროექტებისა და ინიციატივების განხორციელებას“,- განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
როგორც ჰიონ დუ კიმმა აღნიშნა, საქართველო კავკასიის რეგიონში პირველი ქვეყანაა, რომელთანაც კორეის რესპუბლიკა აფორმებს ხელშეკრულებას, რაც ორ ქვეყანას შორის კლიმატის ცვლილების მიმართულებით თანამშრომლობის ახალ შესაძლებლობებს ქმნის.
აღსანიშნავია, რომ თანამშრომლობა მოიცავს სხვადასხვა მნიშვნელოვან სფეროს, მათ შორის, სოფლის მეურნეობასა და სატყეო სექტორს, ასევე, კლიმატთან დაკავშირებულ სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ საკითხებს.
შეხვედრას სამინისტროს შესაბამისი დეპარტამენტის ხელმძღვანელი პირები და სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Governments of Georgia and the Republic of Korea sign a Framework Agreement on Climate Change Cooperation
A Framework Agreement on cooperation in the field of climate change was signed between the Government of Georgia and the Government of the Republic of Korea at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, and the Ambassador of the Republic of Korea to Georgia, Mr. Hyondu Kim, signed the Agreement to deepen bilateral cooperation in reducing greenhouse gas emissions, strengthening climate change adaptation efforts, and facilitating the transition toward a low-carbon economy.
“The signing of the Framework Agreement on Climate Change Cooperation represents an important step in strengthening environmental ties between our two countries. Notably, the mentioned Agreement will move our cooperation into a practical phase and support the implementation of joint projects and initiatives aimed at reducing greenhouse gas emissions and enhancing climate change adaptation capacities,” said Mrs. Nino Tandilashvili.
Ambassador Hyondu Kim highlighted that Georgia is the first country in the Caucasus region to sign an Agreement with the Republic of Korea, creating new opportunities for bilateral cooperation on climate change.
Notably, the cooperation will cover several key areas, including agriculture and forestry, as well as climate-related scientific and technological fields.