დავით სონღულაშვილი: „მომხმარებელთა უფლებების დაცვა ჩვენი საერთო პასუხისმგებლობაა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეულის გახსნის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
დავით სონღულაშვილმა, სიტყვით გამოსვლის დროს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში მიმდინარე იმ რეფორმებზე ისაუბრა, რომელიც მომხმარებელთა უფლებების დაცვაზეა ორიენტირებული.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სამინისტროს უწყებების პოლიტიკა და სამოქმედო გეგმა ორიენტირებულია ისეთი სისტემის შექმნაზე, რომელიც საზოგადოების კმაყოფილების მაღალ მაჩვენებელს უზრუნველყოფს. სურსათის უვნებლობა, ვეტერინარია და მცენარეთა დაცვა -  სამივე მიმართულებას აერთიანებს ერთი მთავარი მიზანი - მომხმარებლის უსაფრთხო სურსათით უზრუნველყოფა. ობიექტური რეალობაა, რომ დღეს  მომხმარებელი უფრო მეტადაა დაცული. ბიზნესსექტორი ინფორმირებულია იმ მოთხოვნებთან დაკავშირებით, რაც სახელმწიფოს მიერაა დადგენილი და საერთაშორისო სტანდარტებს ეფუძნება. გამართულია სახელმწიფო კონტროლის სისტემა. ჩვენი მიზანია, წარმოების ყველა ეტაპზე დამკვიდრდეს ის სტანდარტი, რაც უზრუნველყოფს საქართველოში წარმოებული პროდუქციის სანდოობას   და  კონკურენტუნარიანობას. გვაქვს ამბიცია, რომ სამომხმარებლო ბაზარი გაჯერებული იყოს მხოლოდ უვნებელი სურსათით“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა პლასტმასის გამოყენების შემცირების საკითხზე, პესტიციდების მდგრადი გამოყენების სამოქმედო გეგმაზე, ატმოსფერული ჰაერის დაცვის მიმართულებით არსებულ რეგულაციებზე და სამინისტროს სისტემაში მომსახურების პროცედურების გამარტივებაზე.
„მიმდინარე რეფორმის ფარგლებში, სამინისტროს სისტემაში გამარტივდა მომსახურების პროცედურები. ამ მიმართულებით კიდევ უფრო მოქნილ მექანიზმზე ვმუშაობთ, რომელსაც უახლოეს მომავალში ავამოქმედებთ. მომხმარებელთა უფლებების დაცვა არის ჩვენი საერთო პასუხისმგებლობა. მინდა აღვნიშნო, რომ მთავარ მიზნად დასახული გვაქვს საზოგადოების ნდობის და კმაყოფილების მაღალი მაჩვენებლის მიღწევა“, - განაცხადა მინისტრმა.
კვირეულის გახსნის ღონისძიებას 200-მდე სტუმარი დაესწრო, მათ შორის აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, საჯარო და კერძო სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, საერთაშორისო პარტნიორები და დარგის ექსპერტები.
მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეული კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს, ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, საქართველოს ეროვნული ბანკის, საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით იმართება.

David Songulashvili: “Protecting Consumer Rights Is Our Shared Responsibility”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, participated in the opening event of the 4th International Consumer Protection Week.
In his remarks, the Minister discussed the ongoing reforms within the Ministry of Environmental Protection and Agriculture aimed at strengthening consumer rights protection.
“Our Ministry and its affiliated Agencies are implementing policies and action plans focused on building a system that ensures a high level of public satisfaction. Food safety, veterinary services, and plant protection are three key areas united by one primary goal: ensuring that consumers have access to safe food. Consumers today benefit from improved protection. The business sector is informed about the state requirements based on international standards, and state control is functioning well. Our goal is to ensure consistently reliable, competitive, and safe products at all production stages. We aim to supply the market solely with safe food, ‘’ stated the Minister
The Minister also highlighted several significant initiatives, including reducing plastic usage, implementing an action plan for the sustainable use of pesticides, regulations aimed at protecting atmospheric air, and simplifying service procedures within the Ministry system.
‘’Ongoing reforms have already streamlined our procedures. We will soon introduce an even more flexible mechanism. Protecting consumer rights is our shared responsibility, and our main goal is to foster high public trust and satisfaction, ‘’ stated the Minister.
Approximately 200 guests attended the opening event of the week, comprising representatives from the executive and legislative branches, the public and private sectors, non-governmental organizations, international partners, and industry experts.
The 4th International Consumer Protection Week is organized by the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), the Georgian National Communications Commission (GNCC), the National Bank of Georgia (NBG), the Insurance State Supervision Service of Georgia (ISSSG), and the National Food Agency (NFA).