დავით სონღულაშვილი წყლის მართვის ესპანური კომპანიის Aqualia და „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის“ (GWP) წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი წყლის მართვის ესპანური კომპანიის Aqualia და წყალმომარაგების კომპანიის „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი“ (GWP) წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა წყლის რესურსების მდგრადი მართვის, საირიგაციო ინფრასტრუქტურის განვითარების საკითხები და სექტორში საინვესტიციო შესაძლებლობები განიხილეს.
დავით სონღულაშვილმა აღნიშნა, რომ წყლის რესურსების მდგრადი მართვა და რაციონალური გამოყენება სამინისტროს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს, შესაბამისად მნიშვნელოვანია სექტორში ინვესტირება. საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობა კი, შესაძლებლობას ქმნის, საქართველოში დაინერგოს თანამედროვე მიდგომები და გაუმჯობესდეს წყლის რესურსების მართვის პრაქტიკა.
საუბარი შეეხო თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას, რაც ხელს შეუწყობს სექტორის გაძლიერებას და წყლის რესურსების მართვის მიმართულებით არსებული გამოწვევების ეფექტიან მართვას.
აღსანიშნავია, რომ Aqualia ევროპის მასშტაბით წყლის მართვის სფეროში მეოთხე უმსხვილესი კომპანიაა, ხოლო Global Water Intelligence-ის რეიტინგის მიხედვით, მომსახურებული მოსახლეობის რაოდენობით, მსოფლიოში მეცხრე ადგილს იკავებს.

David Songulashvili Meets with Representatives of Spanish Water Management Company Aqualia and Georgian Water and Power (GWP)
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, held a meeting with representatives of the Spanish water management company Aqualia and the Georgian water supply company Georgian Water and Power (GWP).
During the meeting, the parties discussed sustainable water resource management, the development of irrigation infrastructure, and investment opportunities in the sector.
Minister Songulashvili emphasized that the sustainable management and rational use of water resources are among the Ministry’s top priorities, underscoring the importance of investing in the sector, while further noting that collaboration with international partners offers an opportunity to introduce modern practices in Georgia and enhance water resources management.
The discussion also focused on the importance of modern technologies and sharing international best practices, which will strengthen the sector and enable more effective management of the challenges facing water resource management.
Notably, Aqualia ranks as the fourth-largest water management company in Europe and, according to Global Water Intelligence, is ninth worldwide in terms of the population it serves.