მთავრობის სხდომაზე სურსათთან კონტაქტში მყოფი პლასტმასის პროდუქციის ეტაპობრივი აკრძალვის საკითხი განიხილეს
დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე პლასტმასის რეგულირების საკითხებზე იმსჯელეს. აღინიშნა, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს პლასტმასის იმ პროდუქციის გამოყენების ეტაპობრივ აკრძალვაზე, რომელიც სურსათთან პირდაპირ კონტაქტშია.
2026 წლის 1 იანვრიდან უკვე აკრძალულია გარკვეული სახის ერთჯერადი პლასტმასის ჭურჭლის წარმოება (გარდა ექსპორტის მიზნით), იმპორტი და რეალიზაცია. სამინისტრომ შეიმუშავა პლასტმასის მოხმარების შემცირების მოდელი, რომელიც ითვალისწინებს ჯანმრთელობის დაცვის, გარემოს დაცვისა და ეკონომიკური ინტერესების დაბალანსებას. აღნიშნული მოდელი უზრუნველყოფს რეგულაციების გონივრულ ვადებში დანერგვას და ხელს უწყობს როგორც ეკოლოგიურ უსაფრთხოებას, ისე კერძო სექტორის მდგრად განვითარებას. სამინისტრო რეგულარულად თანამშრომლობს კერძო სექტორთან - სასმელების მწარმოებელ კომპანიებთან, კვების ობიექტების წარმომადგენლებთან და ბიზნესასოციაციებთან.
უკვე მომზადებულია საქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტი, რომლის მიხედვითაც 2026 წლის 1 ივლისიდან აიკრძალება საზოგადოებრივი კვების ობიექტების მიერ მომხმარებლისთვის პლასტმასის მასალაში ან ნაკეთობაში შეფუთული ან განთავსებული სურსათის მიწოდება, ხოლო 2027 წლის 1 თებერვლიდან აიკრძალება პლასტმასის მასალაში ან ნაკეთობაში შეფუთული ან განთავსებული სურსათის წარმოება (გარდა ექსპორტის მიზნით), იმპორტი და ბაზარზე განთავსება. დადგენილება შეეხება არა მხოლოდ სასმელებს, არამედ ნებისმიერი კატეგორიის სურსათს. აკრძალვა არ გავრცელდება მზესუმზირის ზეთსა და 10 ლიტრი და მეტი მოცულობის სასმელ წყალზე.
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ჩატარებული კვლევის მონაცემებით, საქართველოში ყოველწლიურად მოიხმარება დაახლოებით 613.5 მილიონი ერთეული ერთჯერადი პლასტმასის პროდუქცია, რაც შეადგენს დაახლოებით 3.9 - 5.9 ათას ტონას.
პლასტმასით დაბინძურება გლობალური მასშტაბის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, საერთაშორისო თანამეგობრობა აქტიურად იღებს ზომებს პლასტმასით დაბინძურების შემცირების მიზნით.

Government of Georgia Discusses Gradual Ban on Plastic Products in Contact with Food
Today, at the Government session, the Cabinet addressed issues related to plastic regulation. As mentioned, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively working on the gradual ban of products that come into direct contact with food.
As of January 1, 2026, the production (except for export), import, and sale of certain types of single-use plastic tableware are already prohibited. The Ministry has developed a comprehensive model for reducing plastic consumption, designed to balance public health, promote environmental protection, and economic interests. The mentioned model ensures the gradual implementation of regulations, supporting both ecological safety and the sustainable development of the private sector. The Ministry regularly cooperates with the private sector, including beverage manufacturers, food service operators, and business associations.
A draft government decree has already been prepared, according to which: From July 1, 2026, food service establishments will be prohibited from providing food to consumers in or on plastic materials or products; From February 1, 2027, the production (except for export), import, and market placement of food packaged in or on plastic materials or products will be prohibited. The decree will apply to all categories of food, not just beverages. The ban will not apply to sunflower oil or drinking water in containers of 10 liters or more.
According to data from the United Nations Development Programme (UNDP), approximately 613.5 million units of single-use plastic products are consumed annually in Georgia, amounting to roughly 3,900–5,900 tonnes.
Plastic pollution represents one of the major global challenges. In response, the international community is actively taking measures to reduce plastic pollution.