დავით სონღულაშვილი UNDP-ის მუდმივ წარმომადგენელს საქართველოში დაგლას უებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივ წარმომადგენელს საქართველოში, დაგლას უებს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე პროგრამები, სამომავლო თანამშრომლობის პრიორიტეტები და გარემოსდაცვითი და აგრარული მიმართულებით ერთობლივი ინიციატივები განიხილეს.
შეხვედრის ერთ-ერთ მთავარ თემას დაცული ტერიტორიების გაფართოება და მათი განვითარების მხარდაჭერა წარმოადგენდა. მხარეებმა იმსჯელეს გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდიდან დაფინანსების შესაძლებლობებზე, რომელიც ბიომრავალფეროვნების დაცვასა და ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნას მოხმარდება.
„წელს საქართველოში ორი ახალი დაცული ტერიტორია შეიქმნება, რაც შესაბამისი ინფრასტრუქტურისა და ადმინისტრაციული შესაძლებლობების გაძლიერებას მოითხოვს. ახალი დაცული ტერიტორიების განვითარებაში მნიშვნელოვანი იქნება საერთაშორისო მხარდაჭერა. აღსანიშნავია, რომ საკანონმდებლო ჩარჩო უკვე მზად არის და მალე მთავრობას წარვუდგენთ კომპლექსურ წინადადებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მხარეებმა ასევე იმსჯელეს სოფლის მდგრადი განვითარების მიმართულებით თანამშრომლობაზე, მათ შორის სოფლის მეურნეობის, ირიგაციისა და მიწათსარგებლობის პროგრამებზე. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ინოვაციური ტექნოლოგიებისა და საინფორმაციო სისტემების ინტეგრირების შესაძლებლობებს.
შეხვედრაზე განიხილეს ტყის ხანძრების მართვის მიმართულებით მიმდინარე და დაგეგმილი ინიციატივები, რომლებიც კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებებს უკავშირდება.
განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ნარჩენების მართვის საკითხებზე, მათ შორის პლასტმასის, ელექტრონული და ტურიზმთან დაკავშირებული ნარჩენების შემცირებასა და გადამუშავებაზე. მინისტრის განცხადებით, პლასტმასის გამოყენების შემცირება სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად რჩება.
დაგლას უებმა ერთობლივი თანამშრომლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ შეთანხმებული მუშაობა მხარეებს შესაძლებლობას აძლევს, ეფექტიანად მოახდინონ რესურსების მობილიზაცია და პრიორიტეტული მიმართულებების მხარდაჭერა.
„ჩვენ გვაქვს შეთანხმებული და მკაფიო ხედვა, რაც ქმნის საფუძველს, ვიმუშაოთ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ფონდების, რესურსების მობილიზაცია და თქვენი პრიორიტეტების მხარდაჭერა“, -  განაცხადა UNDP-ის მუდმივმა წარმომადგენელმა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მოადგილე ზურაბ ეზუგბაია და UNDP-ის გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი ნინო ანთაძე ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, hosted the United Nations Development Programme (UNDP) Resident Representative in Georgia, Mr. Douglas Webb. The parties focused on ongoing programmes, priorities for future cooperation, and joint initiatives in the environmental protection and agricultural areas.
Discussions centered on the expansion of protected areas and support for their development. The parties reviewed funding opportunities from the Global Environment Facility, which will be directed toward biodiversity conservation and the establishment of new protected areas.
“This year, two new protected areas will be established in Georgia, which will require the strengthening of relevant infrastructure and administrative capacities. International support will be essential for the development of these new protected areas. It is noteworthy that the legislative framework is already in place, and we will soon submit a comprehensive proposal to the Government,” stated Mr. David Songulashvili.
The parties addressed cooperation toward sustainable rural development, including programmes related to agriculture, irrigation, and land use. Particular attention was given to the potential integration of innovative technologies and information systems.
Participants brought forward ongoing and planned initiatives in forest fire management, which are linked to measures aimed at combating climate change.
During the meeting, parties also focused on waste management issues, including the reduction and recycling of plastic, electronic, and tourism-related waste. According to the Minister, reducing plastic consumption remains one of the Ministry’s key priorities.
Mr. Webb underscored the importance of close cooperation, noting that coordinated efforts enable the parties to mobilize resources effectively and support priority areas.
“We have a shared and clear vision, which provides a solid foundation for working on issues like mobilizing funds and resources and supporting your priorities,” stated the UNDP Resident Representative.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Minister, Mr. Zurab Ezugbaia, and Head of UNDP’s Environment and Energy Team, Mrs. Nino Antadze, also attended the meeting.