სოლომონ პავლიაშვილი: „რადიაციული და ბირთვული ტერორიზმის პრევენციასთან დაკავშირებულ გლობალურ ფორუმში მონაწილეობა ხელს უწყობს ქვეყნის ეროვნული შესაძლებლობების გაძლიერებას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და სსიპ ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უფროსი ნინო უტიაშვილი, ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მოწვევით, რადიაციული და ბირთვული ტერორიზმის პრევენციასთან დაკავშირებით მაროკოს დედაქალაქ რაბატში გამართულ გლობალურ ფორუმში მონაწილეობენ.
ფორუმი ორგანიზებულია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისა და მაროკოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით და აერთიანებს სხვადასხვა ქვეყნის ექსპერტებსა და შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებს.
„საქართველოს მონაწილეობა გლობალურ ფორუმში და, ზოგადად, მსგავსი მნიშვნელობის ღონისძიებებში, ხელს უწყობს ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად  ქვეყნის ეროვნული შესაძლებლობების გაძლიერებას და უახლესი პრაქტიკისა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებას“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
გლობალური ფორუმის მიზანია რადიაციული და ბირთვული უსაფრთხოების სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერება, ეროვნული მზადყოფნის ამაღლება, უწყებათაშორისი კოორდინაციის გაუმჯობესება და ინფორმაციის ეფექტიანი გაცვლა.
შეხვედრის ფარგლებში მიმდინარეობს თემატური დისკუსიები ბირთვული კრიმინალისტიკის და რეაგირების მექანიზმების, სამართლებრივი ჩარჩოების, თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების მიმართულებით.
ფორუმი 3 თებერვალს გაიხსნა და 5თებერვალს დასრულდება. ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებს 57 ქვეყნის 200-მდე წარმომადგენელი.

Solomon Pavliashvili: “Participation in the Global Forum to Prevent Radiological and Nuclear Terrorism Contributes to Strengthening the Country’s National Capabilities”
At the invitation of the U.S. Department of State, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Solomon Pavliashvili, and the Head of the LEPL Nuclear and Radiation Safety Agency, Mrs. Nino Utiashvili, are participating in a Global Forum on the Prevention of Radiological and Nuclear Terrorism in Rabat, the capital of the Kingdom of Morocco.
The forum is organized with the support of the U.S. Department of State and the Ministry of Foreign Affairs of Morocco, bringing together experts and representatives from numerous countries.
“Georgia’s participation in the Global Forum, and in similar high-level events, strengthens the country’s national capacity to ensure nuclear and radiological safety while promoting the exchange of best practices and international experience,” stated Mr. Pavliashvili.
The Global Forum aims to enhance international cooperation in radiological and nuclear security, improve national preparedness, strengthen interagency coordination, and promote effective information exchange. Moreover, the forum embraces thematic discussions on nuclear forensics and response mechanisms, legal frameworks, modern technologies, and strategic communications.
The forum opened on February 3 and will end on February 5. Approximately 200 representatives from 57 countries are taking part in the event.