სოლომონ პავლიაშვილმა „მომავლის მინერალების ფორუმის“ მე-5 მინისტერიალის კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა საუდის არაბეთის სამეფოში, ქალაქ რიადში გამართულ „მომავლის მინერალების ფორუმის“ (Future Minerals Forum – FMF) მე-5 მინისტერიალის მრგვალი მაგიდის შეხვედრასა და კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა.მინისტერიალის მრგვალი მაგიდის შეხვედრაზე სიტყვით გამოსვლისას, სოლომონ პავლიაშვილმა საქართველოს სამთო მოპოვების მრავალწლიან გამოცდილებასა და სექტორის განვითარებაზე ისაუბრა.
„ქვეყანაში შემუშავებულია წიაღის ახალი კოდექსი, რომელიც აერთიანებს გარემოსდაცვით, სოციალურ და ეკონომიკურ ასპექტებს და უზრუნველყოფს გამჭვირვალე, პროგნოზირებად და ინვესტორთათვის ხელსაყრელ მარეგულირებელ ჩარჩოს. უახლოეს მომავალში დაიწყება კონსულტაციები დაინტერესებულ მხარეებთან კოდექსის პროექტის გაცნობის მიზნით. კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ეტაპია ჩვენი ინტერაქტიული გეოლოგიური რუკა, რომელიც სულ მალე ხელმისაწვდომი გახდება ოფიციალური პლატფორმების მეშვეობით. აღნიშნული ინიციატივა ასახავს ჩვენს მზაობას მონაცემების ღიაობის, ინვესტორთა ნდობის გაძლიერებისა და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკისადმი, ამასთანავე ნათლად წარმოაჩენს საქართველოს მინერალური რესურსების პოტენციალს“, - განაცხადა მინისტრის მოადგილემ.
როგორც სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საქართველომ აჩვენა მაღალი ეკონომიკური ზრდა. ეს პროგრესი წარმოადგენს მშვიდობაზე ორიენტირებულ და პრაგმატული სამთავრობო პოლიტიკის შედეგს.
„საქართველო სულ უფრო მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, როგორც რეგიონული ჰაბი, რომელიც ევროპასა და აზიას აკავშირებს მნიშვნელოვანი სავაჭრო, სატრანსპორტო და ენერგეტიკული დერეფნების მეშვეობით. ეს სტრატეგიული პოზიცია აძლიერებს მიწოდების ჯაჭვების მდგრადობასა და საშუალებას აძლევს საქართველოს შეიტანოს მნიშვნელოვანი წვლილი რეგიონულ სტაბილურობაში, თანამშრომლობასა და ეკონომიკურ ინტეგრაციაში. საქართველო მზაობას გამოთქვამს იყოს საიმედო პარტნიორი რეგიონულ და გლობალურ ძალისხმევაში, რომელიც მიმართულია მდგრადი, უსაფრთხო და დივერსიფიცირებული კრიტიკული ნედლეულის მიწოდების ჯაჭვების უზრუნველყოფისკენ. ჩვენ მტკიცედ ვუჭერთ მხარს სამთო სექტორში გამჭვირვალობის, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და ინოვაციების უზრუნველყოფას“,- განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
2026 წლის მომავლის მინერალების ფორუმის (FMF) კონფერენციაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მინერალების მიწოდების უსაფრთხოებას, ინვესტიციების მოზიდვას, ინდუსტრიის რეპუტაციის გაუმჯობესებას და სხვა.
კონფერენციის განახლებული საკომუნიკაციო ფორმატი მოიცავდა პანელურ სესიებს, საინფორმაციო ხასიათის დიალოგებსა და გადაწყვეტილებებზე ორიენტირებულ სამუშაო შეხვედრებს.

Solomon Pavliashvili Participates in the 5th Ministerial Conference of the ‘’Future Minerals Forum 2026’’
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Solomon Pavliashvili,  participated in the 5th Ministerial Roundtable and Conference of the Future Minerals Forum (FMF) in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia.
During his remarks, Mr. Pavliashvili spoke about Georgia’s long-standing experience in mining while emphasizing the importance of developing the sector.
"A new Mining Code has been developed in the country, integrating environmental, social, and economic aspects, while ensuring a transparent, predictable, and investor-friendly regulatory framework. Consultations with stakeholders on the draft code will begin in the near future. Another important milestone is our interactive geological map, which will soon be accessible through official platforms. This initiative reflects our commitment to data transparency, enhancing investor confidence, and evidence-based policymaking, while also showcasing Georgia’s mineral resource potential," stated the Deputy Minister.
According to Mr. Pavliashvili, Georgia has achieved strong economic growth in recent years, reflecting the results of a peace-oriented and pragmatic government policy.
"Georgia is increasingly playing a key role as a regional hub, connecting Europe and Asia through major trade, transport, and energy corridors. This strategic position enhances the resilience of supply chains. enabling the country to make a significant contribution to regional stability, cooperation, and economic integration. Georgia is ready to be a reliable partner in regional and global efforts aimed at ensuring sustainable, secure, and diversified critical mineral supply chains. We firmly support transparency, international cooperation, and innovation in the mining sector," Mr. Pavliashvili stated.
The 2026 Future Minerals Forum (FMF) conference placed special emphasis on mineral supply security, attracting investment, enhancing the industry’s reputation, and other key topics.