დავით სონღულაშვილი: „ყველას გილოცავთ ამ ისტორიულად მნიშვნელოვან მოვლენას!“
„ხორბლის სახეობათა მრავალფეროვნებით საქართველო უნიკალურია მთელ მსოფლიოში. UNESCO-მ არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ შეიტანა. ამ აღიარებამ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა ქართული აგრარული ცოდნის უწყვეტი, ისტორიული ხაზის მნიშვნელობა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა UNESCO-ს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ შეტანის აღსანიშნავად გამართულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლის დროს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ მსოფლიოში დღევანდელი მდგომარეობით აღწერილი ხორბლის 27 კულტურული და ველური სახეობიდან - 14 საქართველოშია აღმოჩენილი, რომელთაგან 5 ენდემურ ჯიშს წარმოადგენს.
„თითოეული ჩვენგანისთვის ნამდვილად საამაყო ფაქტია, რომ ღვინის წარმოების 8000 წლოვან უწყვეტ ტრადიციას გვერდი დაუმშვენა ხორბლის კულტურამ და მასთან დაკავშირებულმა რიტუალებმა. ალბათ ცალკე უნდა ვისაუბროთ მკისა და მოსავლის აღება-დაბინავების უნიკალური მეთოდების შესახებ. იქნება ეს შნაკვით მკა, ალოობა თუ გალეწვა; შემდგომ კი, მოსავლის დაბინავება ბეღელებში, ხაროებსა და მიწის ორმოებში. რაც შეეხება პურის ცხობის ტრადიციას, თავისი განსაკუთრებულობითა და მრავალფეროვნებით, შეიძლება ითქვას, რომ ცოცხალი და მოქმედი გასტრონომიული მუზეუმია.
მინდა ხაზი გავუსვა, რომ გარდა იმ სამუშაოსი, რომელიც UNESCO-სთან ერთად ვაწარმოეთ, სამინისტრო, წლების განმავლობაში, FAO-სთან ერთად მუშაობდა ქართული ხორბლის სერტიფიცირების სისტემის დახვეწაზე, ეროვნული კატალოგის შექმნასა და გენეტიკურ ბანკზე. ამ თანამშრომლობამ, ერთი მხრივ, ფერმერებს მისცა საშუალება, სტანდარტებით დაცული სათესლე მასალა ჰქონოდათ და, მეორე მხრივ, ბაზარი დაცული ყოფილიყო ფალსიფიცირებული პროდუქციისგან. ცალკე აღსანიშნავია, სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დიდი ძალისხმევა ქართული ხორბლის, სიმინდისა და ლობიოს 210 უნიკალური ნიმუშის, ნორვეგიის სვალბარდის გლობალური თესლის საცავში განთავსებასთან დაკავშირებით.
დღეს ყველა ამ პროცესის შედეგს ვხედავთ. დღეს მთელი მსოფლიო აღიარებს, რომ ქართული ხორბალი  არა მხოლოდ ჯიშური მრავალფეროვნებით, არამედ  ხარისხობრივად მნიშვნელოვანი თვისებებით გამოირჩევა. შესაბამისად, საქართველოს შეუძლია თანამედროვე სამყაროში განსაკუთრებული სიტყვა თქვას იმ გენეტიკური რესურსით, რომელიც გვაქვს. ჩვენთვის ეს ეროვნული სიამაყეა, ჩვენი განსაკუთრებული წვლილია მსოფლიო ცივილიზაციის ჩამოყალიბების საქმეში“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, სიტყვის დასასრულს, მადლობა გადაუხადა ყველა ჩართულ მხარეს, ვინც უდიდესი შრომით და ცოდნით უზრუნველყო ამ ისტორიული დღის შექმნა.

David Songulashvili: “I congratulate everyone on this historically significant event!”
“ Georgia is globally distinguished by the exceptional diversity of its wheat species. UNESCO has inscribed ‘Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals’ on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. This recognition once again outlines the importance of the continuous, historical legacy of Georgian agrarian knowledge,” stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, during his address at the event marking the inscription of ‘Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals’ on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
The Minister emphasised that out of the 27 cultivated and wild wheat species documented globally, 14 have been identified in Georgia, including five endemic varieties.
“It is truly a source of pride for each of us that, alongside the 8,000-year uninterrupted tradition of winemaking, wheat culture and its associated rituals have taken their rightful place.  The unique methods of harvesting and post-harvest handling deserve special mention, be it harvesting with a hand sickle, preparing the soil for sowing with a plough, or using rain-threshing tools, followed by the storage of grain in barns, granaries, or underground pits. As for the tradition of bread baking, with its distinctiveness and diversity, it can truly be described as a living, functioning gastronomic museum.
I would like to underscore that, in addition to the work carried out jointly with UNESCO, the Ministry has, over the years, collaborated closely with the FAO to refine the certification system for Georgian wheat, develop a national catalogue, and establish a genetic bank. This cooperation has, on the one hand, enabled farmers to access certified seed material that meets established standards and, on the other hand, has protected the market from counterfeit products. Special recognition is also due to the significant efforts of the Ministry’s Scientific Research Centre in placing 210 unique samples of Georgian wheat, maize, and beans in the Svalbard Global Seed Vault in Norway.
Today, we see the results of all these processes. Today, the entire world recognises that Georgian wheat stands out not only for its varietal diversity but also for its qualitatively significant characteristics. Accordingly, Georgia is well-positioned to make a distinctive contribution in the modern world through the genetic resources we possess. For us, this is a matter of national pride and our unique contribution to the formation of world civilisation,” Mr David Songulashvili stated.
In concluding his remarks, the Minister expressed his gratitude to all stakeholders involved who, through tremendous effort and expertise, made this historic day possible.