ნინო თანდილაშვილი გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მერვე სესიის (UNEA-8) ვიცე-პრეზიდენტად, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების წარმომადგენლად მეორე ვადით აირჩიეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მერვე სესიის (UNEA-8) ვიცე-პრეზიდენტად, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების წარმომადგენლად მეორე ვადით ერთხმად აირჩიეს. გადაწყვეტილება კენიის რესპუბლიკაში მიმდინარე UNEA-7-ის ფარგლებში მიიღეს.
„ჩემთვის დიდი პატივია, საქართველოს სახელით მეორე ვადით არჩეული ვიყო გაეროს უმაღლეს პლატფორმაზე, რომელიც გლობალურ დონეზე განსაზღვრავს გარემოს დაცვის დღის წესრიგს. ვიცე-პრეზიდენტის რანგში, ჩემი ქვეყნისა და რეგიონის სახელით მაქსიმუმს გავაკეთებ, რათა გაეროს უმაღლეს პლატფორმაზე ისმოდეს ის პრიორიტეტები, რაც ჩვენ გაგვაჩნია გარემოს დაცვის და ეკოსისტემების მდგრადი მართვის მიმართულებით”, - განაცხადა მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესიის (UNEA-7) ფარგლებში, რომელიც კენიის რესპუბლიკაში, ქ. ნაირობიში გაიმართა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი UNEA-7-ის ვიცე-პრეზიდენტის რანგში ასამბლეის პლენარულ სესიებს თავმჯდომარეობდა.

Nino Tandilashvili Re-elected for a Second Term as Vice-President of the Eighth Session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-8), Representing Eastern European States
First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, has been unanimously re-elected for a second term as Vice-President of the Eighth Session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-8), representing the Eastern European States. The decision was made within the framework of the ongoing Seventh Session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-7) in Kenya."I am deeply honored to be re-elected for a second term to represent Georgia on the United Nations’ highest forum dedicated to defining the global environmental agenda. As Vice-President, I will do my utmost, on behalf of my country and region, to ensure that our priorities in environmental protection and sustainable ecosystem management are heard at the highest UN level," stated First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili.
At the Seventh Session of UNEA in Nairobi, Kenya, Mrs. Nino Tandilashvili exercised her role as Vice-President by presiding over the Assembly’s plenary sessions.
Mrs. Tandilashvili also participated in several panel discussions and actively engaged in the work of the Assembly’s committees.