საქართველო ნიადაგის მსოფლიო დღის აღნიშვნას შეუერთდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ტრადიციულად შეუერთდა ნიადაგის მსოფლიო დღის აღნიშვნას.
„ჯანსაღი ნიადაგი - ჯანსაღი ქალაქებისთვის“, - ასეთია 2025 წლის ნიადაგის მსოფლიო დღის გზავნილი, რომელიც ყურადღებას ურბანულ გარემოში ნიადაგის მდგრადი განვითარების მნიშვნელობაზე ამახვილებს.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ ორგანიზებული ღონისძიება საქართველოში ნიადაგმცოდნეობის განვითარებას და ახალგაზრდა სპეციალისტების მოტივაციის გაზრდას ემსახურებოდა.
აგრარულ და სამეცნიერო სფეროში მოღვაწე მკვლევარებსა და ახალგაზრდა პროფესიონალებს გადაეცათ ნიადაგმცოდნეობის ქართული სკოლის ერთ-ერთი ფუძემდებლის, აკადემიკოს თენგიზ (გიზო) ურუშაძის სახელობის საპატიო სიგელები. ღონისძიებაზე გამოვლინდნენ ფოტოკონკურსის „ნიადაგი ურბანულ ქალაქებში“ გამარჯვებულები, რომლებსაც კომპიუტერული ტექნიკა და სიგელები გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა ია მირაზანაშვილმა გადასცა. ღონისძიების ფარგლებში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ნიადაგის მდგრადი მართვის სამმართველოს ხელმძღვანელმა ნიადაგისა და მისი დაცვის მნიშვნელობაზე პრეზენტაცია წარადგინა.
მოწვეულ სტუმრებთან ერთად, ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე და საქართველოს პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული დაესწრნენ.
„ნიადაგის დაცვას და მისი ნაყოფიერების შენარჩუნებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს აგრარული სექტორის განვითარებისთვის. ნაყოფიერი და ჯანსაღი ნიადაგი წარმოადგენს პროდუქტიულობის ამაღლების, ხარისხიანი წარმოებისა და ექსპორტის ზრდის საფუძველს. ამ დღემ კიდევ ერთხელ უნდა შეგვახსენოს, რამდენად აუცილებელია ნიადაგით მოსარგებლე პირებში ცნობიერების ამაღლება ნიადაგის ნაყოფიერებისა და ხარისხის შენარჩუნების მიმართულებით“, - აღნიშნა ლაშა დოლიძემ.
საქართველოს პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაულმა ნიადაგების დაცვისა და მათი ნაყოფიერების შენარჩუნებისთვის შესაბამისი უწყებების კოორდინირებული მუშაობის აუცილებლობას გაუსვა ხაზი.
„მნიშვნელოვანია, მაქსიმალური ყურადღება დავუთმოთ ნიადაგებს, რადგან მიმდინარე პროცესები - გლობალური დათბობა, კლიმატის ცვლილება, ინდუსტრიალიზაცია და გარემოს დაბინძურება ნიადაგებს სავალალო მდგომარეობაში აყენებს. ნიადაგი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან როლს ასრულებს როგორც კაცობრიობის განვითარებაში, ისე მთლიანად დედამიწის ეკოსისტემის შენარჩუნებაში. აუცილებელია, ყველა შესაბამისმა უწყებამ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილოს ნიადაგების დაცვასა და მათი ნაყოფიერების შენარჩუნებაზე”, - განაცხადა გელა სამხარაულმა.
ნიადაგის მსოფლიო დღე 5 დეკემბერს, გაეროს გენერალური ასამბლეის ინიციატივით, 2014 წლიდან ყოველწლიურად აღინიშნება.

Georgia Joins the Celebration of World Soil Day.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has traditionally joined the celebration of World Soil Day.The World Soil Day 2025 theme, “Healthy Soils for Healthy Cities,” underscores the role of sustainable soil practices in urban areas.
The event, organised by the Environmental Information and Education Centre, aimed to support the development of soil science in Georgia and increase motivation among young specialists.
Researchers and young professionals engaged in the agricultural and scientific fields received honorary certificates named after one of the founders of the Georgian school of soil science, academician Tengiz (Gizo) Urushadze.
During the event, the winners of the photo contest “Soil in Urban Cities” were announced and awarded computer equipment and certificates by Mrs Ia Mirazanashvili, a representative of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). As part of the event, the Head of the Department of Sustainable Soil Management of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture delivered a presentation on the importance of soil and its protection.
The event was attended by invited guests, including the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Lasha Dolidze, and the Chair of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, Mr Gela Samkharauli.
“The protection of soil and the preservation of its fertility are of particular importance for the development of Georgia’s agricultural sector. Fertile and healthy soil forms the basis for increased productivity, quality production, and growth in exports. This day should once again remind us how essential it is to raise awareness among soil users about maintaining soil fertility and quality,” stated Mr Lasha Dolidze.
Mr Samkharauli emphasized the need for coordinated work among relevant institutions to protect soils and preserve their fertility.
“It is crucial that we devote maximum attention to soils, as current processes, such as global warming, climate change, industrialization, and environmental pollution, place soils in a dire condition. Soil plays a vital role in the development of humanity and in preserving the Earth’s overall ecosystem. All relevant institutions must focus on soil protection and the conservation of its fertility,” said Mr Gela Samkharauli.
World Soil Day is observed annually on 5 December at the initiative of the UN General Assembly and has been celebrated since 2014.