ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენების მართვის შესახებ პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ავტომობილთა იმპორტიორებს შეხვდა. შეხვედრაზე ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენების მართვის საკითხები განიხილეს.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მნიშვნელოვანია ახალი ინიციატივები კერძო სექტორთან აქტიური კომუნიკაციით და შეჯერებული პოზიციებით იყოს განხორციელებული.
„ნარჩენების მართვის კოდექსის“ შესაბამისად, მიღებული გვაქვს 4 ტექნიკური რეგლამენტი, რომლებიც ეხება ბატარეებს, აკუმულატორებს, საბურავებს, ელექტრო და ელექტრონულ ნარჩენებს და ნარჩენ ზეთებს. ერთ-ერთ გამოწვევად რჩება ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენების მართვა - ლოგისტიკა, დახარისხება, სეპარირება, რეციკლირება. სწორედ აღნიშნული საკითხები განვიხილეთ ავტომობილების იმპორტიორებთან სამუშაო შეხვედრაზე. ვგეგმავთ ამ მიმართულებით ყველა ჩართულ მხარესთან მუშაობას, რათა ტექნიკური რეგლამენტის მიღებამდე, თითოეული საკითხი კერძო სექტორთან, ბიზნესთან იყოს შეთანხმებული. მინდა აღვნიშნო, რომ ნარჩენების მართვა გარემოს დაცვის მნიშვნელოვანი მდგენელია. ამასთან ერთად, გარემოზე ზრუნვა ბიზნესსექტორის მნიშვნელოვანი სოციალური პასუხისმგებლობაა“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის პოლიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ლაშა ინაური, ასევე, სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენების მართვის შესახებ ტექნიკური რეგლამენტის მიზანია მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებებისა და აღნიშნული ნარჩენების მართვის წესების განსაზღვრა, ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენების წარმოქმნის პრევენცია, ხელახალი გამოყენების, რეციკლირების ან სხვაგვარად აღდგენის უზრუნველყოფა.

The First Working Meeting was held with the Automobile Importers to discuss the Management of End-of-Life Vehicles.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, met with automobile importers to discuss issues related to the management of end-of-life vehicles (ELVs).
''It is vital that new initiatives are pursued through active engagement with the private sector and grounded in well-coordinated, mutually agreed positions,'' stated the Deputy Minister.
“In accordance with the Waste Management Code, we have adopted four technical regulations concerning batteries, accumulators, tires, electrical and electronic waste, and waste oils. One of the remaining challenges is managing end-of-life vehicles, including logistics, sorting, separation, and recycling. These were precisely the issues we discussed during the working meeting with automobile importers. Moreover, we plan to work with all stakeholders in the mentioned area; accordingly, before the approval of the technical regulation, every matter is aligned with the private sector and businesses. I would emphasize that waste management is an essential component of environmental protection. At the same time, caring for the environment is a key aspect of corporate social responsibility,” said Mr. Solomon Pavliashvili.
The meeting was attended by Mr. Lasha Inaouri, Head of the Waste and Chemicals Management Policy Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, as well as representatives of relevant agencies within the Ministry.
The technical regulation on end-of-life vehicle management aims to define extended producer responsibilities, set out the rules for managing this type of waste, reduce its generation, and promote reuse, recycling, and other recovery processes.