პლასტიკის ბოთლებში ჩამოსხმული სასმლის რეალიზაციის ახალი რეგულაცია მუშავდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი და ლაშა ავალიანი ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეხვდნენ.შეხვედრის მიზანს ქვეყანაში პლასტიკის ბოთლებში ჩამოსხმული სასმლის რეალიზაციის რეგულირების საკითხის განხილვა წარმოადგენდა.
„მოგეხსენებათ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს პლასტიკის მოხმარების რეგულირების საკითხებზე. პლასტიკის ბოთლების გამოყენების რეგულირების წესის დადგენა რეფორმის შემდეგი ეტაპია. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია სექტორთან კოორდინირებული თანამშრომლობა და ისეთი რეგულაციის შემუშავება, რაც ჯანმრთელობის, გარემოს დაცვის საკითხებს და ეკონომიკურ ინტერესებს დააბალანსებს“,-განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ახალი ინიციატივის ფარგლებში, იგეგმება საბიუჯეტო ორგანიზაციებისთვის (სამინისტროები, მათ სისტემაში შემავალი უწყებები, სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოები, თვითმმართველობის ორგანოები, საგანმანათლებლო დაწესებულებები) და სტუმარ-მასპინძლობის სექტორისთვის სასმლის პლასტმასის ბოთლებით შესყიდვის აკრძალვა, რაც პლასტიკის მოხმარების შემცირებას ემსახურება.
საკითხის განხილვის ფარგლებში ყურადღება ახალ რეგულაციაზე გადასვლის ვადებზე გამახვილდა. აღინიშნა, რომ სექტორისთვის მისაღები პირობების და გამოწვევების განხილვის მიზნით, შეხვედრები მომავალშიც გაგრძელდება.
აღსანიშნავია, რომ პლასტმასის ჭარბი მოხმარება დღეს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით გამოწვევას წარმოადგენს. საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგებით, ქვეყანა ყოველწლიურად დაახლოებით 612,5 მილიონ ერთეულ ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის ჭიქას, თავსახურს, საკვების კონტეინერს, დანას, ჩანგალს, კოვზს, საწრუპს, თეფშს და სასმლის მოსარევს მოიხმარება, რაც 3.9 - 5.9 ათას ტონას შეადგენს. საერთაშორისო კვლევებით სურსათთან შეხებაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკი ზიანს აყენებს ადამიანის ჯანმრთელობას და აბინძურებს გარემოს, რომელიც თავისთავად საფრთხეს უქმნის ადამიანის ჯანმრთელობას.

New Regulation on the Sale of Beverages in Plastic Bottles Under Development
First Deputy Minister Mrs. Nino Tandilashvili, together with Deputies Mr. Solomon Pavliashvili and Mr. Lasha Avaliani, met business representatives to discuss upcoming regulation of Georgia on beverage sales in plastic bottles.
''We are actively working to regulate plastic consumption. Setting rules for plastic bottle use is the next step. We aim to work closely with the sector and create a regulation that protects public health, the environment, and economic interests," stated Mr. Solomon Pavliashvili.
As mentioned, under the new initiative, the purchase of beverages in plastic bottles will be prohibited for budgetary organizations—including Ministries, their subordinate Agencies, state-owned enterprises, local self-government bodies, and educational institutions—as well as for the hospitality sector. This measure aims to reduce plastic consumption nationwide.
The parties also focused on the timeline for transitioning to the new regulation, which includes further meetings to ensure that all sectoral challenges and feasible conditions for implementation are thoroughly reviewed.
Excessive plastic consumption remains one of the major environmental challenges today. According to research conducted in Georgia, the country consumes approximately 612.5 million units of single-use plastic items annually—including cups, lids, food containers, knives, forks, spoons, straws, plates, and beverage stirrers—amounting to 3.9–5.9 thousand tonnes of plastic waste each year.
International studies have shown that single-use plastics in contact with food can be harmful to human health and contribute to environmental pollution, which in turn poses additional risks to public health.