პლასტიკის მავნე ზემოქმედების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სკოლის მოსწავლეებთან შეხვედრა გაიმართა
პლასტიკის მავნე ზემოქმედების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, სკოლის მოსწავლეებთან შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრის ფარგლებში,  სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ირმა გურგულიანმა მოსწავლეებთან  პლასტიკის საფრთხეების და  მისი გამოყენების შემცირების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ პლასტმასის ჭარბი მოხმარება საქართველოში, ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში, ჯანმრთელობის და გარემოს დაცვის კუთხით ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში, ყოველწლიურად, დაახლოებით 612,5 მილიონ ერთეულ ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის ჭიქა, თავსახური, საკვების კონტეინერი, დანა, ჩანგალი, კოვზი, ე.წ. „საწრუპი, თეფში და სასმლის მოსარევი მოიხმარება, რაც  ჯამურად 3.9 - 5.9 ათას ტონა პლასტიკს შეადგენს.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture discusses the Harmful Impact of Plastics
The Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture organized a meeting with school students to raise awareness about the harmful effects of plastics.
During the meeting, Mrs. Irma Gurguliani, Deputy Head of the Department of Waste and Chemical Substance Management Policy of the Ministry, spoke about the dangers of plastics and the importance of reducing their usage.
As mentioned, excessive consumption of plastic in Georgia, as well as globally, is one of the major challenges for public health and environmental protection.
It is worth mentioning that in Georgia, approximately 612.5 million single-use plastic cups, lids, food containers, knives, forks, spoons, straws, plates, and drink stirrers are consumed annually, totaling between 3.9 and 5.9 thousand tonnes of plastic.