დავით სონღულაშვილი: „დღევანდელი დღე მნიშვნელოვანი და ისტორიულია. საქართველოში იწყება კონიაკის ჩამოსხმა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან და პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილთან ერთად,  ,,მეღვინეობა კაჭრეთის’’ საწარმო დაათვალიერა.
კომპანია საქართველოში ფრანგული კონიაკის „NAPOLEON“ წარმოებას იწყებს.
„დღევანდელი დღე საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი და ისტორიულია. საქართველოში იწყება კონიაკის ჩამოსხმა. ეს განსაკუთრებული მოვლენაა ჩვენი ქვეყნისთვის, რადგან პირველად არის მოცემულობა, როდესაც საფრანგეთის გარეთ ხდება კონიაკის ბრენდის გატანა. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ურთიერთობის და მეგობრობის შედეგი, რომელიც საფრანგეთს და საქართველოს შორის არსებობს; მოგეხსენებათ, რომ კონიაკის ისტორია საქართველოში  მე-19 საუკუნიდან იწყება.  1888 წელს, დავით სარაჯიშვილმა პირველად ჩამოასხა საქართველოში ბრენდი კონიაკი. დავით სარაჯიშვილი საფრანგეთში სამწლიანი სწავლების შემდეგ ჩამოვიდა და კონიაკის ისტორია საქართველოში სწორედ აქედან დაიწყო; შემდგომში გავიდა სომხეთში და აზერბაიჯანში. ეს ტრადიცია, რომელიც, ფაქტობრივად, საუკუნე ნახევარია მოგვყვება, დღეს კიდევ ერთხელ აღდგა. ეს არის დიდი შრომის და დიდი ნდობის შედეგი. ეს არის, პირველ რიგში,  ნდობა პარტნიორობის მიმართ, ნდობა ქვეყნის მიმართ, ნდობა ქვეყნის ეკონომიკის ზრდის მიმართ. საქართველო, ფაქტობრივად, არის რეგიონში მშვიდობის კუნძული და ზუსტად ეს განაპირობებს ასეთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღებას, რომ კონიაკი გამოდის საფრანგეთის გარეთ. რა თქმა უნდა, ეს თქვენი დამსახურებაა, ბატონო პრემიერო; დიდი მადლობა მინდა გადაგიხადოთ ამისთვის. მშვიდობა  უზრუნველყოფს შესაძლებლობებს ინვესტორებისთვის, რომ საქართველოში შემოვიდნენ და ის გადაწყვეტილებები, რომელიც ბიზნესისთვის აქამდე ფაქტობრივად შეუძლებელი იყო, დღეს შესაძლებელი გახდა. მინდა, მადლობა გადავუხადო და წარმატებები ვუსურვო კარიჭაშვილების ოჯახს, მადლობა გადავუხადო კაჭრეთის ღვინის მარანს, ამ მნიშვნელოვანი პროექტისთვის. დღევანდელი ფაქტი მნიშვნელოვანი მაგალითია, თუ რა მოაქვს ქვეყნისთვის მშვიდობას, რა მოაქვს ქვეყნისთვის სტაბილურ ეკონომიკურ ზრდას და იმ საინვესტიციო გარემოს, რომელსაც ამ ქვეყანაში „ქართული ოცნება“ უზრუნველყოფს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: "Today is a significant and historic day. Cognac production is launching in Georgia."
Mr. David Songulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture, together with the Prime Minister Mr. Irakli Kobakhidze and Parliament Speaker Mr. Shalva Papuashvili, visited the "Kachreti Winemaking" enterprise.
The company is launching the production of the French cognac brand ‘’NAPOLEON’’ in Georgia.
"Today marks a significant and historic day, as for the first time, cognac production is beginning in Georgia. This is a remarkable event for our country and the first occasion that a cognac brand is being produced outside of France. This achievement is the result of a strong relationship and friendship between France and Georgia. As you know, the history of cognac in Georgia dates back to the 19th century. In 1888, Davit Sarajishvili was the first to produce branded cognac in Georgia.
After completing a three-year study in France, Sarajishvili returned and laid the foundation for cognac’s history in Georgia; later, the tradition extended to Armenia and Azerbaijan. This tradition, which has spanned over a century and a half, has been revived today. This success is the result of hard work and great trust — primarily trust in partnership, in the country, and in the growth of the national economy.
Georgia is practically a peaceful island in the region, and it is precisely this fact that facilitates important decisions such as launching cognac production outside of France. Of course, this is your achievement, Mr. Prime Minister, and I would like to sincerely thank you for this. Peace provides opportunities for investors to enter Georgia, and decisions that were practically impossible for businesses until now have become achievable today. I would like to thank the Karichashvili family and the Kachreti winery for this important project. Today’s event is a powerful example of what peace brings to a country — stable economic growth and an investment climate that ‘Georgian Dream’ is fostering in this country," said Mr. David Songulashvili.