დავით სონღულაშვილი ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში გაეროს რეგიონულ დირექტორს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში გაეროს რეგიონულ დირექტორს გვი იოპ სონს შეხვდა. მხარეებმა საქართველოსთვის გაეროს მდგრადი განვითარების თანამშრომლობის ჩარჩო დოკუმენტის შექმნაზე იმსჯელეს. დოკუმენტი 2026-2030 წლებში ერთობლივი თანამშრომლობის სტრატეგიულ მიმართულებებს განსაზღვრავს. მინისტრმა მზადყოფნა გამოთქვა აღნიშნულ დოკუმენტზე მუშაობის პროცესში სამინისტროს ჩართულობასთან დაკავშირებით.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა გაეროს განვითარების თანამშრომლობის ოფისს მრავალწლიანი და ნაყოფიერი პარტნიორობისთვის მადლობა გადაუხადა.
„გაერო მხარს უჭერს ჩვენი ქვეყნის სოფლის მეურნეობის და გარემოს დაცვის მდგრად განვითარებას. შეხვედრა კიდევ ერთხელ ადასტურებს ჩვენ მზადყოფნას, უფრო გავაღრმავოთ სტრატეგიული პარტნიორობა და შევქმნათ თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობები“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
გაეროს განვითარების თანამშრომლობის ოფისის რეგიონულმა დირექტორმა გვი იოპ სონიმ ყურადღება გაამახვილა ნახშირბადის ემისიების შემცირების მნიშვნელობაზე და კლიმატის ცვლილების კუთხით შესაძლო თანამშრომლობაზე.
„აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პოტენციალი დიდია. გაერო მზად არის გააგრძელოს მხარდაჭერა საქართველოს როგორც გარემოს დაცვის, ასევე, სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარებისთვის“, - განაცხადა გვი იოპ სონიმ.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, სამინისტროს სისტემაში შემავალი სამსახურების და გაეროს განვითარების თანამშრომლობის ოფისის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Meets with the UN Regional Director for Europe and Central Asia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, hosted the UN Regional Director for Europe and Central Asia, Gwi Yeop Son.
The parties focused on developing the UN Sustainable Development Cooperation Framework for Georgia, which will outline strategic areas of cooperation for 2026–2030.
Minister Songulashvili reaffirmed the Ministry’s commitment to being involved in the drafting process of the framework document, emphasising the importance of continued collaboration.
The Minister thanked the United Nations Development Cooperation Office for its long-standing and fruitful partnership.
“The UN supports the sustainable development of our country’s agricultural and environmental fields. The meeting reaffirms our readiness to deepen our strategic partnership and create new opportunities for cooperation,” said Mr. David Songulashvili.
Ms Gwi Yeop Son highlighted the significance of reducing carbon emissions and discussed potential avenues for climate change collaboration.
“Georgia holds significant agricultural potential. The UN remains committed to supporting the country in both environmental protection and sustainable agricultural development,” she stated.
The Deputy Minister, Mr Lasha Dolidze, representatives from the Ministry, and officials from the United Nations Development Programme (UNDP) also attended the meeting.