საქართველოს ეროვნული სატყეო პროგრამის პროცესის შესახებ შეხვედრა გაიმართა
ეროვნული სატყეო პროგრამის მიმდინარეობის საკითხებზე გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე დაესწრო.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო საქართველოში ალტერნატიული საწვავის წარმოებისა და გამოყენების ხელშეწყობის მიზნით განხორციელებული აქტივობების შესახებ ინფორმაცია, საკანონმდებლო ცვლილებების საკითხები და მყარი ალტერნატიული საწვავის მიწოდების განვითარების შესაძლებლობები.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან მჭიდრო პარტნიორობით, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ) და „კლიმატის მწვანე ფონდის“ (GCF) მხარდაჭერით, ახორციელებს პროექტს  ECO.Georgia, რომლის უმთავრესი მიზანი ტყის მდგრადი მართვის პრინციპების დანერგვაა. ამასთანავე, პროექტი მიზნად ისახავს ალტერნატიული საწვავის ბაზრის განვითარებასაც, რომელმაც წვლილი უნდა შეიტანოს ტყის მერქნული რესურსის ეფექტიანი გამოყენებისა და საქართველოში შეშის გონივრული მოხმარების სისტემის ჩამოყალიბებაში. აღნიშნულმა მიდგომამ ტყეზე ზეწოლა და დეგრადაცია უნდა შეამციროს.  აღსანიშნავია, რომ ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ შეიმუშავა დამზადებული ხე-ტყის დახარისხების მოქნილი მექანიზმი და მოამზადა კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებების პროექტი, რომელიც შეხვედრაზე განვიხილეთ. ახალი მექანიზმი, თავის მხრივ,  ხელს შეუწყობს ხე-ტყის მდგრად გამოყენებას და ამასთანავე ალტერნატიული საწვავის რესურსების წარმოების განვითარებას“, - განაცხადა კახა კაკაბაძემ.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უწყებები, სამეცნიერო სფეროს წარმომადგენლები, არასამთავრობო ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული მხარეები.

The progress of the National Forestry Programme of Georgia was discussed at the meeting
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, attended the meeting, where parties discussed the progress of the National Forestry Program.
The discussion included Georgia's efforts to encourage the production and use of alternative fuels, legislative amendments, and the potential of ensuring an alternative solid fuel supply in the country.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture, in close partnership with the Ministry of Economy and Sustainable Development, and with the support of the German Society for International Cooperation (GIZ) and the "Green Climate Fund" (GCF), is implementing the ECO. Georgia project, with the main goal of adopting sustainable forest management principles. In addition, the project aims to develop an alternative fuel market, which should contribute to the effective use of forest wood resources and the formation of a reasonable firewood consumption system in Georgia. This approach should reduce the pressure and degradation of the forest.
It is worth mentioning that the National Forestry Agency has developed a flexible mechanism for classifying/sorting the manufactured timber resources and prepared a draft of legislative amendments, which we discussed during the meeting. The new mechanism, in turn, will help the sustainable use of lumber while also developing the production of alternative fuel resources", said Mr. Kakha Kakabadze.
The representatives of the Agencies of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the scientific circles, non-governmental organizations, and other stakeholders participated in the meeting.